Nowy numer 43/2019 Archiwum

Abp Ryś: Każdy, kto po tę książkę sięgnie, będzie czytał trochę o sobie

Każdy, kto po tę książkę sięgnie, będzie czytał trochę o sobie. Bardzo potrzebujemy książek, które uczą nas czytania Starego Testamentu - powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas prezentacji książki "Biblia dla moich parafian" Marcela Debysera.

Prezentacja książki "Biblia dla moich parafian" Marcela Debysera odbyła się w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Jak poinformowało w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej biuro prasowe KEP, "Biblia dla moich parafian" to książka prezentująca głębokie wprowadzenie w lekturę Pisma Świętego, w której ks. Debyser przywołuje doświadczenia własne oraz swoich parafian, przekładając wiedzę o Biblii na konkretną codzienność.

"Książka jest naprawdę wyśmienita i potrzebna. Napisana jest ze świadomością adresata, bo to nie jest książka dla egzegetów" - ocenił cytowany w komunikacie abp Ryś. Jego zdaniem autor książki jest świadom metod egzegezy, ale to, co dla niego jest najważniejsze w podejściu do Starego Testamentu, to m.in. wejście w konteksty powstawania tekstu: kto był autorem, w jakim celu go pisał, do kogo pisał.

"Autor przetarł Stary Testament chrystologicznie: Jezus Chrystus jest jedynym skutecznym Zbawcą (...). Każdy, kto po tę książkę sięgnie, będzie czytał trochę o sobie. Bardzo potrzebujemy książek, które uczą nas czytania Starego Testamentu" - zauważył abp Ryś.

Tłumacz i autor przedmowy do polskiego wydania książki prof. Jan Grosfeld, katechista Drogi Neokatechumenalnej, przypomniał, że książka została wydana w 1983 roku we Francji. "Ta książka jest bardziej aktualna niż wtedy. Tym, co mnie najbardziej poruszyło w tej książce, to jest rzecz żydowska. Pewien sposób lektury, który otrzymaliśmy od Żydów. Nieustające pytanie jest takie: Jak czytać, aby słowo stało się ciałem? Jest to pewna aktualizacyjna lektura" - powiedział prof. Grosfeld.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL