Nowy numer 21/2022 Archiwum

Nieposłuszeństwo i śmiertelna nienawiść są dla Gospodarza i Syna

Pewien gospodarz założył winnicę. Mt 21,33

Mt 21, 33-43. 45-46

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:
«Posłuchajcie innej przypowieści: Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał.

Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna.

Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: „To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo”. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc przybędzie właściciel winnicy, co uczyni z owymi rolnikami?»

Rzekli Mu: «Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze».

Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: „Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach”. Dlatego powiadam wam: królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce».

Arcykapłani i faryzeusze, słuchając Jego przypowieści, poznali, że o nich mówi. Toteż starali się Go pochwycić, lecz bali się tłumów, ponieważ miały Go za proroka.

 

 

Pewien gospodarz założył winnicę. Mt 21,33   

Wiadomo, kto jest gospodarzem. Wiadomo, kto jest synem gospodarza. Wiadomo, kim są rolnicy i czym jest winnica. Ale kim są posłani do rolników „sługi gospodarza” – obici, zabici i ukamienowani?
Prorocy Starego Testamentu? Z pewnością. Ale może też księża rzymskokatoliccy? Nadinterpretacja? Niekoniecznie. Winni czy niewinni, grzeszni czy bezgrzeszni, święci czy przeciętni, oberwą nie za to, jacy są, ale za to, kim są. Czyli za to, kto ich posłał i kogo tu reprezentują.
Nieposłuszeństwo i śmiertelna nienawiść są dla Gospodarza i Syna. Ale oni nie są akurat pod ręką. Ten świat nie jest nasz? To tylko dzierżawa? Przyszliście odebrać „plon jemu należny”? Klerze: odbierzesz ciosy Jemu należne, a nie żaden plon.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama