Nowy numer 08/2020 Archiwum

Nie ma odwrotu od ekumenizmu

Dlaczego katolicki "Gość" pisze o filmach protestanckich? Bo jest katolicki. "Z drogi ekumenizmu nie ma odwrotu". Kto to napisał? Jan Paweł II. Święty Kościoła.

Masz prawo uważać, że ekumenizm jest drogą donikąd, ślepą uliczką, czy jak to często nazywasz „herezją”. Ale pamiętaj: to jedynie twoja prywatna opinia, co więcej, radykalnie sprzeczna z oficjalnym nauczaniem Kościoła.

Już dawno przestał mnie śmieszyć dowcip: Święty Piotr oprowadza po niebie Kowalskiego: «W tym pokoju są metodyści, tu żydzi, a teraz cicho, ciiii. Tu siedzą katolicy z Polski, ale oni myślą, że są tutaj sami”… Nasza duma z tego, że mamy pełnię Objawienia często niestety zaczyna pachnieć pychą.

Jan Paweł II, święty Kościoła katolickiego (być może dla części komentatorów nie jest duchowym autorytetem, ale dla naszej redakcji jest) pisał w encyklice „Ut unum sint” (lektura obowiązkowa!): „Dialog nie jest tylko wymianą myśli, ale zawsze w jakiś sposób wymianą darów”. Co to znaczy? Nie tylko MY możemy IM coś dać, ale również (o zgrozo!) możemy coś OD NICH otrzymać.

Święty papież zaliczył ekumenizm do priorytetów swego pontyfikatu określając go jako „imperatyw chrześcijańskiego sumienia” i „drogę Kościoła”, a na temat jedności chrześcijan wypowiadał się niemal w każdym swoim dokumencie. Był zresztą autorem pierwszej w dziejach ekumenicznej encykliki.

„Czy możemy być w pełni pojednani z Chrystusem, jeśli nie jesteśmy w pełni pojednani między sobą? Czy możemy pojednać się ze sobą, nie przebaczając sobie nawzajem? – pytał Jan Paweł II w czasie spotkania w Hali Ludowej 31 maja 1997 – Kiedy Chrystus modli się o jedność dla swoich uczniów, to ukazuje zarazem, że ta jedność jest darem, ale także, że jest ona powinnością ponieważ została nam zadana. Właśnie ta jedność, najwyższy dar Trójcy Przenajświętszej, jest zarazem największą powinnością wszystkich Chrystusowych wyznawców. Wsłuchując się w głos Ducha Świętego, Kościoły i Wspólnoty kościelne czują się nieodwołalnie wezwane do poszukiwania coraz głębszej, nie tylko wewnętrznej, ale także widzialnej jedności, która stałaby się znakiem dla świata, «aby świat poznał i aby świat uwierzył». Z drogi ekumenizmu nie ma odwrotu!”.

Jego następca Benedykt XVI przyjmując w 2012 uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zauważył: „Nawet, gdy nie przewiduje się w najbliższej przyszłości możliwości przywrócenia pełnej jedności, pozwalają nam one pojąć, pomimo oporów i przeszkód, także bogactwo doświadczeń, życia duchowego i refleksji teologicznych, które stają się bodźcem do coraz głębszego świadectwa. Prawdziwy ekumenizm, uznając prymat działania Bożego, wymaga nade wszystko cierpliwości, pokory, poddania się woli Pana. W ostateczności zarówno ekumenizm jak i nowa ewangelizacja wymagają dynamizmu nawrócenia, pojmowanego jako szczera wola pójścia za Chrystusem i pełnego posłuszeństwa woli Ojca”.

„Z drogi ekumenizmu nie ma odwrotu” Takie jest oficjalne nauczanie Kościoła. I tego się trzymamy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • Zofia
  17.03.2019 20:46
  Ten artykuł to kolejna manipulacja wymuszająca na katolikach to chore myślenie odnośnie "ekumenizmu". Prawdziwy ekumenizm to doprowadzenia wszystkich do jednego stołu eucharystycznego. To raczej nie dokona się tą drogą, którą idą te polskie protestantyzujące wspólnoty, bo one potrafią odejśc w programie od Mszy, żeby :braci protestantów nie urazić" KPINA
  doceń 12
 • Gosc
  17.03.2019 21:42
  Uściślając to jest prywatna opinia jeśli jestem katolikiem, bo jeśli jestem protestantem, to jest bogactwo myśli teologicznej, na które autor powinien być otwarty, chcąc nie być sprzecznym z samym sobą. Śmieszne to.
  doceń 0
 • Pan Jezus i św. Faustyna
  17.03.2019 21:54
  Widzą to tak: Dziś sprowadź mi dusze heretyków i odszczepieńców, i zanurz ich w morzu miłosierdzia Mojego; w gorzkiej męce rozdzierali mi ciało i serce, to jest Kościół mój. Kiedy wracają do jedności z Kościołem, goją się rany Moje i tym sposobem ulżą mi męki.

  Jezu najmiłosierniejszy, który jesteś dobrocią samą, Ty nie odmawiasz światła proszącym Ciebie, przyjm do mieszkania najlitościwszego Serca swego dusze heretyków i dusze odszczepieńców, i pociągnij ich swym światłem do jedności z Kościołem, i nie wypuszczaj ich z mieszkania najlitościwszego Serca swego, ale spraw, aby i oni uwielbili hojność miłosierdzia Twego.

  I dla tych co podarli szatę Twej jedności,
  Płynie z serca Twego zdrój litości.
  Wszechmoc miłosierdzia Twego, o Boże,
  I te dusze z błędu wyprowadzić może.

  Ojcze Przedwieczny, spójrz okiem miłosierdzia na dusze heretyków i odszczepieńców, którzy roztrwonili dobra Twoje i nadużyli łask Twoich , trwając uporczywie w swych błędach. Nie patrz na ich błędy, ale na miłość Syna swego i na gorzką mękę Jego, którą podjął dla nich, gdyż i oni są zamknięci w najlitościwszym Sercu Jezusa. Spraw, niech i oni wysławiają wielkie miłosierdzie Twoje na wieki wieczne. Amen. (1218-1219)
  doceń 10
 • Banbaryla
  17.03.2019 22:19
  Tutaj jest bardzo piękna zawierająca krótką analizę odpowiedź ikomutoprzeszkadzalo.pl/commentarii/ekumenizm-jak-socjalizm/?lang=pl
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji