Nowy numer 12/2019 Archiwum

Zielono nam

Naukowcom udało się eksperymentalnie tak poprawić fotosyntezę, że rośliny produkują tlen o 40 proc. wydajniej.

Przysłowie mówi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Tkwi w nas też przekonanie, że tego, co odwieczne, nie da się już ulepszyć.

I tak to się kręci

Można to podejście, w zakresie produkcji roślinnej, streścić w młodzieżowym slangu: „Rośliny od zawsze są zielone i fotosyntetyzują, po co drążyć temat?”. Naukowcy jednak myślą inaczej. Amerykańscy uczeni z Instytutu Biologii Genomicznej Uniwersytetu Illinois, kierowani przez Donalda Orta, podjęli się poprawienia procesu, który na naszym globie pojawił się jakieś 2,6 mld lat temu, czyli fotosyntezy.

Fotosynteza nie jest procesem prostym. Ma wiele etapów. Aby wystąpiła, potrzeba specjalnego, skomplikowanego chemicznie barwnika – chlorofilu – oraz wielu białek enzymatycznych zatopionych w specjalnych błonach, a nawet organach wewnątrzkomórkowych, tzw. chloroplastach. Wszystko to jest tak skomplikowane, że dopiero stosunkowo niedawno udało się ten proces zrozumieć.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji