Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Euro-utopia

Na wspólnej walucie skorzystały przede wszystkim Niemcy. Większość członków strefy euro wyraźnie straciła. Potwierdza to raport przygotowany przez niemiecki think tank. Czy ktoś poważny w Polsce myśli jeszcze o dołączeniu do unii walutowej?

To, co intuicyjnie od dawna wyczuwał każdy, kto ma chociaż podstawowe pojęcie o ekonomii i gospodarce, dziś potwierdza raport opracowany przez Centrum für Europäische Politik: wspólna waluta przyniosła wyraźne zyski tylko jednej gospodarce – niemieckiej. W radzie programowej tej szacownej, niezależnej formalnie od rządu instytucji z siedzibą we Fryburgu zasiadały takie postaci, jak zmarły dwa lata temu były prezydent Niemiec Roman Herzog, a także Holender Frits Bolkestein, były komisarz UE, czy Hans Tietmeyer, były prezes Niemieckiego Banku Centralnego, oraz… Leszek Balcerowicz.

Dostępne jest 6% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny