Nowy numer 15/2020 Archiwum

W czwartek publikacja zestawienia KEP nt. przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich

Opracowywane przez Episkopat zestawienie statystyczne ukazujące skalę wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych zostanie ogłoszone w czwartek - zapowiedział dziś abp Stanisław Gądecki. Będzie ono dotyczyło przypadków popełnionych od roku 1990 – powiedział KAI przewodniczący KEP tuż przed rozpoczęciem obrad plenarnych Episkopatu w Warszawie.

 Ochrona nieletnich jest jednym z tematów rozpoczętego dziś w Warszawie, trzydniowego zebrania biskupów. Abp Gądecki podzieli się z biskupami wnioskami ze spotkań z osobami, ofiarami wykorzystywania seksualnego ze strony duchownych.

Abp Gądecki powiedział, że po niedawnym watykańskim szczycie na temat wykorzystywania seksualnego nieletnich problem ten nabiera w pewnym sensie nowego światła. „Do tej pory wszystko koncentrowało się na pedofilii w Kościele i z tego próbowano stworzyć stereotyp – zauważył przewodniczący KEP. Dodał, że podczas spotkania w Watykanie Franciszek wskazał na znacznie rozleglejszy charakter całego problemu pokazując, że ma on charakter światowy i dotyczy całego, zglobalizowanego społeczeństwa.

Powołując się na wystąpienie papieża podczas szczytu, abp Gądecki wskazał, że w samej Europie różnego typu wykorzystywaniem – w procederze turystyki seksualnej, w pracy przymusowej czy w wojsku – skrzywdzonych zostało 18 mln dzieci a w całym świecie – 83 miliony. Ten problem, mówił przewodniczący KEP, domaga się odpowiedzi ze strony Kościoła ale także wszystkich rządów całego świata.

„Bez zmiany prawnej w ściganiu pedofilii w związku z turystyką seksualną, nie ma mowy o tym, żeby problem został rozwiązany” – ocenił przewodniczący KEP.

Abp Gądecki poinformował, że na koniec obrad, a więc w czwartek, zostanie przedstawione opracowanie Episkopatu na temat wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych w Polsce. Materiał ten, jak tłumaczył przewodniczący KEP, będzie zawierał dane zgromadzone przez sekretariat KEP a dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego od roku 1990 i co zostało udokumentowane, a następnie opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, którym kieruje ks. dr Wojciech Sadłoń. „Dokument jest gotowy” – zapewnił przewodniczący KEP.

Przypomnijmy, że podczas obecnego zebrania abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP i bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP zdadzą relację z pobytu w Rzymie na spotkaniu na temat ochrony osób małoletnich w Kościele. Omówione zostaną też kolejne działania Konferencji Episkopatu związane z ochroną dzieci i młodzieży w Kościele i w społeczeństwie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Tomaszszcz
  12.03.2019 16:59
  ABP Jędraszewski nie był do końca w Watykanie w czasie tych 4dni kiedy Papież Franciszek rozmawiał o tym strasznym problemie ż biskupami. ABP Jędraszewski nawet nie wziął udziału w nabożeństwie pokutny w Watykanie ani we Mszy Świętej na zakończenie tego wydarzenia i nie słyszał homilii Ojca Świętego.
 • podaję nick
  12.03.2019 18:37
  Nie wystarczy walczyć z przestępstwami wobec nieletnich. Trzeba oczyścić stan duchowny z wszystkich cudzołożników i sodomitów.
  doceń 3
 • Pytanie
  12.03.2019 19:50
  A co z przypadkami sodomii? Jakoś o tym cisza, choć jest to nieporównanie większy problem i przyczyna 80% przypadków pedofilii.
  doceń 2
 • Toto
  12.03.2019 20:42
  Dla zgwałconego dziecka orientacja seksualna napastnika nie ma znaczenia. Znaczenie ma reakcja otoczenia, póki co większość staje po stronie sprawcy, a nie ofiary i to jest problem.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama