Nowy numer 13/2020 Archiwum

MON: Zakup samolotów piątej generacji jest priorytetem

Wśród naszych priorytetów jest budowa polskiego systemu przeciwlotniczego i zakup samolotów wielozadaniowych piątej generacji; chcemy zakupić 32 takie samoloty - poinformował w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych do 2026 roku; który zakłada modernizację o wartości 185 mld złotych.

Szef MON podkreślił podczas konferencji prasowej, że wśród priorytetów jest zakup samolotów piątej generacji.

"Dlaczego właśnie ten sprzęt uważam za niezbędny, za priorytetowy? Dlatego, że po pierwsze samoloty wielozadaniowe piątej generacji zmultiplikują zdolności bojowe części floty sił powietrznych wojska polskiego - myślę tu o samolotach F-16 - pozwolą one na zastąpienie wysłużonych samolotów postsowieckich, w tym Su-22 i MiG-29, które mają niewielką przydatność na dzisiejszym polu walki" - powiedział Błaszczak.

Jak zauważył, wysłużone samoloty w czasie ubiegłych lat ulegały awariom i dochodziło do wypadków, w tym jednego wypadku tragicznego w skutkach.

"Oczekuję zarówno od szefa sztabu generalnego jak i od szefa inspektoratu uzbrojenia, podjęcia natychmiastowych działań, by zrealizować to priorytetowe zadanie" - oświadczył Błaszczak. Zadeklarował, że chce zakupu 32 samolotów wielozadaniowych piątej generacji.

Błaszczak poinformował, że wśród priorytetów jest też "budowa polskiego, własnego systemu antydostępowego". "Chodzi o obronę przeciwlotniczą, chodzi o to, by do już zakupionych rakiet średniego zasięgu Patriot, by z nim zintegrować również rakiety krótkiego zasięgu, produkowane w Polsce" - powiedział szef MON. Jak podkreślił, jest to szansa dla polskiego przemysłu.

« 1 »

Polecamy

 • gość
  28.02.2019 13:21
  Dopiero temat się pojawił, a specjalista od wszystkiego Dremor mówi ludziom na co mają myśleć o programie nowego samolotu. Oczywiście jest na NIE.
  doceń 6
 • Fabin
  28.02.2019 13:56
  F-35 ma poważne braki manewrowe, dlatego przy braku zgody USA na zakup F-22, Japonia opracowuje własny myśliwiec 5 generacji. F - 35 to kosztowny samolot bombowy niezdolny do walki powietrznej.
  doceń 1
 • Seitz
  28.02.2019 14:21
  F-35 w wersji podstawowej kosztuje 80mln dolarów czyli tyle ile F-16.
  Kolejka do zakupu F-35 jest na 3 lata do przodu, a somolot staje się koniem roboczym NATO.
  W 2014 roku przeznaczaliśmy 7,5 mld zł na sprzętową modernizację wojska.
  W 2019 bierzącym roku przeznaczamy 11,5 mld zł.
  W 2023 będziemy przeznaczać 20,5 mld zł.
  No chyba, że wróci Platforma, wtedy o nowych samolotach będzie można pomarzyć.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama