Nowy numer 14/2020 Archiwum

Powstają siły kosmiczne USA

Prezydent Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie (Directive 4), które otwiera perspektywę powołania do życia nowego rodzaju wojsk - sił kosmicznych USA. Nowy rodzaj wojsk miałby powstać w ramach i pod egidą amerykańskich sił powietrznych (Air Force).

Prezydent podpisał stosowne rozporządzenie we wtorek w Gabinecie Owalnym.

W swym wystąpieniu podkreślił, że powołanie do życia sił kosmicznych, które miałyby m.in. zagwarantować skuteczną ochronę amerykańskiego systemu satelitów przed atakami i zderzeniami, a także zakłóceniami ze strony państw trzecich i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie GPS oraz systemu naprowadzania rakiet, jest priorytetem jego rządu, gdy chodzi o bezpieczeństwo narodowe.

Prezydent wyjaśnił też, że powołanie do życia autonomicznej, ale wkomponowanej w system sił powietrznych - na podobnej zasadzie, jak amerykańscy marines są zintegrowani z marynarką wojenną - struktury jest kluczowym elementem nowej architektury bezpieczeństwa.

"Nasi przeciwnicy są już w kosmosie czy nam się to podoba, czy nie" - powiedział Trump. "To, co czynią oni, będziemy robić i my. Te działania będą tyleż obronne, co zaczepne, ale teraz będziemy uprzejmi i będziemy mówić wyłącznie o zamiarach defensywnych" - oświadczył Trump podczas ceremonii podpisania dokumentu.

W zamiarach Białego Domu szósty rodzaj wojsk - obok sił lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych (marines) i wojsk ochrony pogranicza - miałby powstać już w 2020 r. Zanim to jednak nastąpi konieczne będzie przejście długiej drogi legislacyjnej, poczynając od uzyskania aprobaty Kongresu USA. Nie będzie to łatwe, jeśli chodzi o Izbę Reprezentantów, w której większość mają Demokraci - pisze w komentarzu agencja AFP.

Pomysł stworzenia sił kosmicznych nie jest niczym nowym. W lipcu 2017 r. Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła powołanie "korpusu kosmicznego" wydzielonego z wojsk lotniczych USA, które zajmują się obecnie również projektami kosmicznymi. W czerwcu ub.r. prezydent przedstawił pierwszy zarys nowej struktury i zaprezentował cele przyświecające powołaniu do życia wojsk kosmicznych.

Inicjatywę krytykował wówczas bardzo energicznie sekretarz obrony James Mattis, którego zdaniem naruszało to spójność jego resortu. Członek senackiej komisji przydziałów na obronę, Brian Schatz, uznał ją zaś za "jedną z głupszych".

Pozytywnie ocenia ją dziś natomiast członek komitetu służb wojskowych Izby Reprezentantów, Republikanin, Mac Thornberry. W oświadczeniu opublikowanym we wtorek uznał on inicjatywę Trumpa ze element "rzeczywistej reformy bezpieczeństwa w kosmosie, gdzie jesteśmy konfrontowani z realnymi zagrożeniami ze strony Rosji czy Chin".

W ocenie ekspertów w pierwszym okresie po podpisaniu przez Trumpa dyrektywy o zamiarze stworzenia sił kosmicznych wszyscy pracownicy Pentagonu, którzy zajmują się systemem satelitów, wyrzutni rakietowych, rozwojem technologicznym itp. zostaną podporządkowani nowemu dowództwo, co pozwoli lepiej skoordynować ich działania.

W następnym etapie zostanie powołany do życia oddzielny sztab nowych wojsk i będzie mianowany jego szef. W Pentagonie zaś rozpocznie działalność podsekretarz stanu odpowiedzialny za kwestie obrony kosmicznej - relacjonuje AFP. Ale także wtedy nowy rodzaj wojsk pozostanie integralną częścią sił powietrznych, których struktura wykrystalizowała się w 1947 r. - precyzuje Reuters.

« 1 »

Polecamy

 • CSOG
  20.02.2019 13:30
  Takie tam bajanie
  doceń 0
 • CSOG
  20.02.2019 13:30
  Takie tam bajanie.
  I tak oto wielonarodowościowi obecnie nasi sojusznicy ogłaszają światu: Przyznajemy że definiowana dotychczas jako cywilna agenda rządowa NASA będzie od teraz już oficjalnie agendą wojskową, a dokładniej nową formacją wojsk. :) Czytaj lub domyśl się: Uzbrajamy nasze satelity. Co zresztą zapewne już dawno się stało. Nie wydaje się przecież niewyobrażalnych sum pieniędzy tylko po to, żeby sobie kilku ludzi mogło w gwiazdach polatać, poprzyglądać się w kosmosie na ziarnka pszenicy, albo na jedwabniki.
  Po co to ogłaszać? Ano w przestrzeni politycznej odbywają się często takie mniej lub bardziej oficjalne rozmowy. Czasem komuś coś się wymsknie spod kontroli, czasem ktoś ulegnie presji próżnej chwały i popełni dyplomatyczno strategiczny błąd. Takie rozgrywające się zazwyczaj w ciszy gabinetów wywiadów faux pas przytrafiło się niedawno Rosjanom. Przytrafiło się (proszę o wybaczenie niedyplomatycznego i nieliterackiego języka) takie beknięcie lub pierdnięcie. Bo kto o trzeźwych zmysłach testuje zakłócanie sygnałów GPS podczas manewrów NATO? Żeby nie było wszystko na Amerykanów, ujawnili to ponoć Norwegowie (cyt.) Nie ważne. Nie ważne nawet czy to wpadka rosyjskich służb, czy takie „strachy na … amerykany, czy prowokacja w formie prezentacji, którą można streścić słowami: Pokażcie co tam macie na nasze zakłócanie GPS, bo .. Bo nie wiemy :( A amerykanie, może i prości ludzie, ale dobrze wychowani, odpowiadają: No mamy to czego się od dawna domyślacie. Berek, teraz ty gonisz! I teraz główkuj carze, wodzu wschodnich narodów skąd wziąć na ten pościg, (bo to nie wyścig, nie ta skala wydatków na przygotowania) rubelków, bo to nie są zabawki tanie. A car - wódz zawsze dumny, główkuje jak sprytem i myślą swą przebiegłą lecz tanią, zakłócić takich drogich wojennych zabawek działanie? Może trochę ropy z Arktyki wyciągnąć, może zarobić sprzedając swój złom w Syrii, Wenezueli i w Iranie?
  My bardzo dziękujemy za to faux pas odpowiadają Amerykanie, bo nam się już znudziło to śmieszne ukrywanie.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane