Nowy numer 15/2020 Archiwum

Co łączy piłkarską Ligę Mistrzów i brytyjskich monarchów?

Odpowiedź: Hymn. Posłuchaj i znajdź podobieństwo.

Po przeszło 60 dniach zimowej przerwy ruszyła rywalizacja w piłkarskiej Lidze Mistrzów. We wtorkowe i środowe wieczory miliony widzów przed telewizorami (w poprzednim sezonie piętnaście meczów LM w TVP1 śledziło prawie dwa miliony osób) i setki tysięcy na stadionach... usłyszą przeróbkę Händla. Georga Friedricha Händla, niemieckiego kompozytora późnego baroku.

„Zatok the Priest” – bo tak nazywa się utwór, o którym mowa – sięga roku 1727. A jego tekst nawiązuje do Starego Testamentu, konkretnie fragmentu Pierwszej Księgi Królewskiej. Händel napisał go z okazji koronacji króla Jerzego II Hanowerskiego. Do dziś ten hymn wykonywany jest z okazji koronacji brytyjskich monarchów.

Jaki związek ma perełka muzyki dawnej ze współczesnym futbolem? 28 lat temu rozgrywki europejskie zmieniły nieco swój kształt. W sezonie 1991/1992 powstała Liga Mistrzów, jaką znamy dziś. Do pracy nad hymnem rozgrywek zabrał się brytyjski kompozytor Tony Britten. Nie napisał czegoś całkiem nowego. Przerobił hymn Händla. Taka „piłkarska” aranżacja w całości trwa prawie trzy minuty. W telewizji słyszymy tylko drobny jej wycinek. Chór brytyjskiej orkiestry Academy of St. Martin in the Fields śpiewa w trzech językach – po niemiecku, francusku i angielsku. Gra Królewska Orkiestra Filharmoniczna.

Hymn UEFA Champions League:

UEFA Champions League® Anthem (Full + Lyrics)
A G

 

George Frideric Händel: „Zadok The Priest”:

Zadok The Priest - British Coronation Anthem
Brit Brit

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama