Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Odejdź!

Reakcją na spotkanie Boga może być przerażenie. „Jak do Boga, to trwoga” – to odwrócone przysłowie naprawdę sprawdza się w praniu.

Reakcją na spotkanie Boga może być przerażenie. Wracam do wczorajszych czytań. Izajasz, który doświadcza ogromu Bożej chwały woła: „Biada mi, jestem zgubiony”, rybak Szymon widząc po raz pierwszy Jezusa krzyczy: „Odejdź ode mnie”, a Paweł nazywa się wprost „poronionym płodem”. „A miało być tak pięknie: telewizja, autografy”.

Co najdziwniejsze, Bogu zdaje się to w ogóle nie przeszkadzać. Nie klepie ich familiarnie po ramieniu: „Panowie, przesadzacie”. Nie używa środków, którymi na co dzień posługują się ludzie tego świata, którzy szczerząc ząbki recytują jak z nut „jakoś to będzie”. Robi coś o wiele ważniejszego. Słysząc „Odejdź ode mnie, bo jestem człowiek grzeszny” mówi do Szymona: „Nie bój się”.

Słowem, które w „Dzienniczku” Faustyny pada częściej niż „miłosierdzie” jest „nędza”. Faustyna w rozmowie z Umiłowanym nie może się nadziwić: „Dlaczego mnie wybrałeś? Jestem samą nędzą”, a Jezus nie ułatwia jej zadania („Nie przesadzaj, spójrz w lustro, nie jest tak źle”). Bez zbędnego owijania w bawełnę mówi: „I właśnie przez taką nędzę chcę opowiedzieć światu o Bożym miłosierdziu”.

Duch Święty przekonuje o grzechu i sądzie. Doświadczenie świętości i wielkości Boga rzuca nas na kolana.

Nie mam złudzeń, co do mojej duchowej kondycji. Jestem prochem, podniesionym i ucałowanym przez Najwyższego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • OWIECZKA
  11.02.2019 09:45
  Bo podniesiony i ucałowany przez Boga proch, nie jest tym samym, który należy strzepnąć z sandałów.
  doceń 10
 • CSOG
  11.02.2019 10:20
  Bardzo lubię czytać Pana teksty. Pewnie nie wszyscy lubią, ja lubię. Cieszy mnie myśl zwiastująca, że nie tylko konsekrowani mogą głosić. Mogą przybliżać i propagować chrześcijański sposób myślenia, chrześcijański model życia. Przykład z własnej, właściwej postawy zawsze jest najlepszym przykładem.
  PS. Przy okazji wspomnę, zaobserwowałem, że dobre teksty, teksty traktujące o dobrych sprawach, nie wzbudzają negatywnych emocji, Mniej w nich zazwyczaj komentarzy, mniej zaciętych sporów, mniej walki o racje. Dobro broni się samo.
  doceń 16
 • tomaszz
  12.02.2019 14:59
  Dzięki za dzielenie się własnym doświadczeniem.
  Jedna uwaga: To spotkanie Piotra z Jezusem (domyślać się trzeba że chodzi o połów wielkiej ilości ryb) to nie było pierwsze ich spotkanie i ile wiem.
  Nie zmienia to sensu całej wypowiedzi oczywiście.
  doceń 2
 • Nutka
  13.02.2019 16:40
  Czytam ten tekst w momencie przeżywania buntu, kiedy, w zderzeniu z prawdą, nie jestem w stanie jej przyjąć. Po kilkudziesięciu stronach „Dzienniczka” św. Faustyny (tekstu właściwego, nie liczę wstępu), przepełniona niezrozumieniem i złością, odłożyłam książkę. Wszyscy święci piszą o pokorze i uniżeniu, a ja chciałabym, aby Pan Bóg i wszyscy ludzie mnie pocieszali i mówili mi dobre słowo! Chciałabym słyszeć zaprzeczenie, że nie, nie jest źle, że jestem wspaniała i dobra. Nie mogę zrozumieć, że ktoś z miłości może powiedzieć komuś prawdę, że nie postępuje właściwie. Po dziecinnemu rozumiem miłość jako nieustanną apoteozę mojej osoby. Chciałabym być niczym księżniczka, czasem za cenę życia w kłamstwie i iluzji. Chcę, by mnie głaskano po głowie. Bym mogła przybiec do Pana Boga, wiedząc, że nie musząc niczego Mu ofiarować, otrzymam wszystko. I żebym nie musiała rozmawiać z Nim tylko ze strachu przed karą wieczną, o której tyle pisze św. Faustyna.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.