Nowy numer 22/2020 Archiwum

Arthur Kubik: Norwegia odpuszcza w sprawie polskiego konsula

Arthur Kubik, działacz polonijny w Norwegii i założyciel działającego tam polskiego związku zawodowego Solidaritet, podał, że władze norweskie zrezygnowały z prób usunięcia z tego kraju polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Był on znany jako zaangażowany obrońca praw polskich rodzin, którym norweski urząd do spraw dzieci (Barnevernet) postanowił odebrać dzieci.

Norwegowie zarzucali konsulowi "niezgodną z rolą dyplomaty działalność  w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych". Domagali się od rządu w Warszawie, by odwołał konsula z Oslo. Wyznaczyli termin, który minął wczoraj. Polski MSZ odmówił. Jak podało TVP Info, jeszcze dziś trwały rozmowy w tej sprawie.

Arthur Kubik zaangażował się w obronę konsula, który cieszy się dokonałą opinią wsród norweskiej Polonii. Kubik poinformował gosc.pl, że z jego informacji wynika, iż norweska dyplomacja miała dziś przekazać stronie polskiej akt uznania konsula za personę non grata. Tak się jednak nie stało. Oczywiście, Norwegowie mogliby to uczynić w każdej chwili. Oznaczałoby to bezwzględny nakaz opuszczenia Norwegii. - Ale zobaczyli, że koszty byłyby zbyt duże - zauważył Kubik. Żądanie odwołania konsula Kowalskiego miało zresztą znaczenie głównie symboliczne, ponieważ jego pięcioletnia kadencja i tak minie już w czerwcu.

Być może rezygnacja władz norweskich z twardego stanowiska ma związek nie tylko z twardą postawą dyplomacji polskiej, ale i z zainteresowaniem sprawą przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Oslo. Barnevernet dał się bowiem we znaki obywatelom wielu państw unijnych, m.in. Wielkiej Brytanii, a sprawa odebrania dzieci obywatelom Rumunii (sprawa Bodnariu) stała się podstawą wydania w zeszłym roku  krytycznego wobec Norwegii raportu Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Zobacz też:

 

« 1 »
 • Ptyś
  07.02.2019 21:49
  Na razie trzeba było wygrać konsula (Nie bedIe Norweg nam kazał!) a teraz (albo po jego powrocie) będzie czas na działania związane z naruszeniem konwencji.
  doceń 10
 • św Eufenia
  07.02.2019 22:06
  Właśnie na tym polega wstawanie z kolan.
  Nie jesteśmy niewolnikami w zaborze, możemy otwarcie mówić co myślimy i nie musimy się przed kimś uniżać.
  Z poszanowaniem wykładaliśmy swoje prawa poprzez naszego konsula więc Norwegowie okazali nam szacunek i przyznali racje.
  Człowiek o postawie wyprostowanej Herberta. O to chodzi w powstawaniu z kolan, o zakończenie mentalności niewolnika.
  doceń 15
 • Savonarola
  11.02.2019 04:08
  O matko,zeby tylko naszych z Norwegii nie wyrzucili...Eeee... chyba nia ma sie co martwic,bo gdzie oni znajda tanszych i bardziej wydajnych robotnikow.
  doceń 1
 • MATEO
  11.02.2019 16:45
  Norwegia odpuszcza.. taaa.. właśnie został uznany za persona non grata (11 lutego 2019 r.). Nie umie nasz Rząd w ogóle prowadzić polityki zagranicznej ani zapewnić skutecznej ochrony obywatelom polskim za granicą.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama