Nowy numer 17/2024 Archiwum

Świnka Peppa zakazana w Chinach. Podzieliła los Kubusia Puchatka

W Chinach właśnie zaczyna się rok świni. Jednak nie będzie on dobry dla kreskówkowej świnki.

Świnka Peppa to sympatyczna bohaterka kreskówek dla przedszkolaków. Jednak jej popularność mocno wykracza poza ramy kreskówkowe. Świnka stała się bohaterem niezliczonych memów, grafik na ubraniach a nawet tatuaży. Ta moda dotarła też do Chin. W Państwie Środka popularność Peppy ma jednak specyficzny wymiar. Wymiar ten jest na tyle kontrowersyjny, że kreskówkowa Peppa została zakazana przez Komunistyczną Partię Chin.

Świnka Peppa stała się w ostatnich latach popularna wśród … półświatka przestępczego w Chinach. Jej wizerunek na potrzeby chińskich gangsterów został nawet specjalnie podrasowany. Kreskówkowa świnka za Wielkim Murem występuje często w stylizacji gangsterskiej, z cygarem, karabinem i złotym łańcuchem na szyi. Władze chińskie postanowiły na rozpowszechnianie takiego wizerunku bohaterki kreskówki dla przedszkolaków zareagować.

Co ciekawe, Świnka Peppa nie była pierwszym kreskówkowym bohaterem, który został zakazany przez Komunistyczną Partię Chin. Wcześniej ten los spotkał Kubusia Puchatka. Cenzura na bohatera prozy A.A. Milne'a została nałożona z dużo bardziej prozaicznego powodu. Chińscy internauci zauważyli po prostu fizyczne podobieństwo Puchatka do prezydenta Chin, Xi Jinpinga. Aby ukrócić tego typu sugestie, władze chińskie postanowiły wizerunek sympatycznego niedźwiadka ocenzurować.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka