Nowy numer 7/2019 Archiwum

Przywrócić godność

O roli tzw. emerytur matczynych, traktowaniu wielodzietności i planach rządowej polityki rodzinnej mówi minister Elżbieta Rafalska.

Agata Puścikowska: Spotykamy się po głosowaniu sejmowym, wprowadzającym tzw. świadczenie Mama 4+. Duże zmęczenie?

Elżbieta Rafalska: Przede wszystkim zadowolenie. Sejm przegłosował ustawę dobrą, która kolejnym polskim rodzinom pozwoli godniej żyć. To ukoronowanie naszych prac. Proponowane rozwiązania w projekcie były rzetelnie analizowane, dyskutowane również pod kątem różnorodności indywidualnych sytuacji, pieczołowicie konsultowane z wieloma partnerami społecznymi. Wypracowane zostało najlepsze z możliwych rozwiązań, adresowane do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci, a nie posiadają niezbędnych środków utrzymania.

Jak jednym słowem określiłaby Pani ustawę?

Jednym słowem to będzie trudno. Ale dwa słowa dobrze ją charakteryzują. To „uznanie” i „sprawiedliwość”. Uznajemy wysiłek, pracę matek, które wychowywały wielu Polaków. I oddajemy im sprawiedliwość: mimo że nie pracowały zawodowo lub pracowały krótko, de facto wypracowały sobie świadczenia. Wypracowały je wychowywaniem kolejnych pokoleń. To wielka praca.

Co to są za kobiety? Czy wiadomo, skąd pochodzą, dlaczego nie pracowały zawodowo?

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji