Nowy numer 7/2019 Archiwum

Nie mamy żadnych szans

Nie mamy żadnych szans? Nic nie da się zrobić? Wchodzimy w to!

Kilka razy byłem postawiony pod ścianą. Byłem kompletnie bezradny. Wiedziałem, że jeśli nie zainterweniuje Bóg, polegnę na całej linii. Zainterweniował. Co więcej, mam wrażenie, że sam zaaranżował tę sytuację.

Wracający z Kanaanu zwiadowcy, choć widzieli ziemię opływającą w mleko i miód, zarazili tłum wirusem paraliżującego strachu. Przerażeni wymamrotali: „Widzieliśmy nawet olbrzymów, a w porównaniu z nimi wydaliśmy się sobie jak szarańcza i takimi byliśmy w ich oczach” (Lb 14, 34)

Nieprzypadkowo porównali się do szarańczy. Prorok Joel i Jan w Apokalipsie nazywali tak wyjątkowo żarłoczny rodzaj demonów, pożerający wszystko, co stanie mu na drodze. Szarańcza osiada jak chmura i pozostawia po sobie pustkę.

Nie mamy szans. Jesteśmy zerem. Nie liczymy się. Znacie tę narrację? Odwieczna taktyka. Podcinanie skrzydeł już na starcie. „Gdy demony widzą nasz lęk, powiększają obawę przez zwidy i pogróżki, aż do duchowej udręki – przypominał św. Antoni pustelnik – Jeśli nas zastają radującymi się Panem odchodzą zasmucone”

„Całe zgromadzenie zaczęło wołać podnosząc głos. I płakał lud owej nocy. Izraelici szemrali przeciwko Mojżeszowi i Aaronowi»”. I wówczas z tłumu wyszło dwóch mężczyzn: Jozue i Kaleb. Zaczęli wołać: „Jeśli nam Pan sprzyja, to nas wprowadzi do tego kraju i da nam ten kraj, który prawdziwie opływa w mleko i miód. Tylko nie buntujcie się przeciwko Panu. Nie bójcie się też ludu tego kraju, gdyż ich pochłoniemy. Obrona od niego odstąpi, a z nami jest przecież Pan. Zatem nie bójcie się ich!”.

„Z nami jest Pan”. Te zdanie naprawdę uspokaja. Od lat ratuje mnie dewiza Teresy Wielkiej: „Ja i Jezus – razem stanowimy większość”.

Po Twojej stronie jest nieskończoność. Sam Bóg wstawia się za prochem.

„Nie mamy szans, nie mamy żadnych szans, czy to nie jest piękne?” – śpiewa Tomek Budzyński.

Jestem nikim, ale mam wielkiego Boga.

„Mam Jezusa i nie zawaham się Go użyć” – z łobuzerskim uśmiechem woła s. Anna Bałchan. Pedagogika Królestwa jest przedziwna. Bóg sam dokonuje przesiewu w 32-tysięcznej armii Gedeona odsyłając do domu 31 700 wojowników. Jak pokazało życie, pozostałych trzystu wygrywało bitwy.

Sporo zależy od intencji, z jakimi podejmujemy „odgórne” wezwania. Jak w dowcipie. Przedstawicieli handlowych z branży obuwniczej wysłano na pustynię. Po kilku dniach jeden zdruzgotany tłumaczył się szefowi: „Nic się nie da zrobić. Wszyscy chodzą boso”. Drugi zadzwonił do firmy zacierając ręce: „Szefie! Świetny rynek zbytu. Wszyscy chodzą boso!”.

Nie mamy szans? Żadnych? Wchodzimy w to!

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • tomaszl
  18.01.2019 13:24
  Najtrudniejsza modlitwa, to odmawiane kilka razy dziennie Ojcze nasz.
  W sytuacjach bez wyjście zawsze najtrudniej jest wypowiedzieć "bądź wola Twoja". Szczególnie gdy modli się o zdrowie czy życie najbliższych. I im człowiek jest starszy, im więcej doznał "porażek" własnej woli, tym trudnie te słowa przechodzą.
  doceń 4
 • Tip
  18.01.2019 13:28
  Szansa jedna na milion sprawdza się w dziewięciu przypadkach na dziesięć.
  doceń 1
 • Michał
  23.01.2019 13:08
  Dokładnie tak przedstawia się sytuacja chrześcijan we współczesnym świecie. Genderyzm, islam, hinduizm, komunizm, ateizm zalewają nas. Widać jak nasza łódź się chwieje i co chwila ktoś wypada za burtę. A my słabi, bo nie mamy siły, pieniędzy, mediów, uzbrojenia, agresji, buty, kłamstwa i wszystkich tych środków, którymi świat przeciwko nam walczy. Ale w naszej łodzi płynie Chrystus, niech no tylko go obudzimy!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.