Nowy numer 2/2019 Archiwum

Rodzina najważniejsza

To tylko z pozoru mroźna opowieść. Tak naprawdę to film o miłości, rodzinie i wybaczeniu.

Obraz bułgarskiego reżysera Milko Lazarova jest ewenementem na tle współczesnych światowych produkcji. Nic dziwnego, że ta kameralna opowieść, w której pozornie nic się nie dzieje, porusza widzów na całym świecie i przyniosła reżyserowi mnóstwo festiwalowych nagród. Lazarov zaskoczył odbiorców, realizując film daleko od Bułgarii, w Jakucji, republice położonej w północno-wschodniej Syberii. Jakucja jest jedną z kilku republik Federacji Rosyjskiej, w której Rosjanie stanowią mniejszość narodową. Ten ogromny , zajmujący 20 procent powierzchni Rosji, zamieszkuje nieliczna społeczność, w większości Jakuci. Republika Sacha, bo tak brzmi oficjalna nazwa regionu, jest nie tylko największym, ale i najzimniejszym terytorium Rosji. Zimą temperatury dochodzą tu do 60 stopni poniżej zera. W przeszłości zsyłano tu więźniów politycznych, wśród nich znajdowało się też wielu Polaków. Szeregi zesłańców powiększały się po przegranych zrywach niepodległościowych, szczególnie po powstaniu styczniowym.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji