Nowy numer 13/2020 Archiwum

Sąd: Producenci serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" mają przeprosić

Producenci serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" mają zamieścić przeprosiny w telewizji polskiej i niemieckiej, na swojej stronie i zapłacić 20 tys. zł zadośćuczynienia - zdecydował krakowski sąd okręgowy. Muszą także zamieścić przed emisją serialu oświadczenie nt. roli żołnierzy AK podczas wojny.

W piątek Sąd Okręgowy w Krakowie wydał wyrok w procesie, który wytoczyli 94-letni obecnie żołnierz Armii Krajowej Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy AK. Wystąpili oni przeciwko producentom trzyczęściowego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", tj. UFA Fiction oraz ZDF (II program niemieckiej telewizji) za naruszenie - ich zdaniem - dóbr osobistych rozumianych jako prawo do tożsamości narodowej, dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści.

Według powodów w serialu znalazły się sceny, które mają dowodzić, że AK rzekomo była współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej, Niemcy zaś są przedstawieni jako ofiary II wojny światowej.

Powodowie domagali się przeprosin we wszystkich telewizjach, w których film był emitowany (w 2013 r. wyemitowała go TVP), lub poprzedzenia pierwszej emisji w pozostałych telewizjach, do których go sprzedano, informacją historyczną - że jedynymi winnymi Holocaustu byli Niemcy. Podobny komunikat miałby też się znaleźć na stronie internetowej twórców serialu. Chcą także usunięcia z filmu znaku graficznego AK na biało-czerwonych opaskach noszonych przez aktorów (według powodów w AK nie było takiego zwyczaju) i zapłaty jako zadośćuczynienie 25 tys. zł.

Sąd, ogłaszając wyrok, podkreślił, że powód - Zbigniew Radłowski - ma legitymację, żeby walczyć o dobre imię AK jako organizacji rozwiązanej, podobnie jak Światowy Związek Żołnierzy AK. Sąd zaznaczył, że sprawa jest "trudna i precedensowa".

Proces ruszył w lipcu 2016 r.

« 1 »

Polecamy

 • Gość
  28.12.2018 13:23
  Jeżeli wyrok nie jest prawomocny i jeśli będzie apelacja, to na razie twórcy serialu nic nie "muszą"...
  doceń 2
 • To jest skandal
  28.12.2018 13:54
  że o prawdę historyczną, dobre imię Polaków musi walczyć 94 letni kombatant, a państwo polskie umywa ręce. Kto będzie walczył po Jego śmierci?
  doceń 15
 • art
  28.12.2018 14:10
  Pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest bardzo niska. Tak jest jak jest! Takie są FAKTY!!! Nie chcę tu płakać i wspominać rząd Olszewskiego który próbował.. i nocna zmiana.. i tak dalej. Nie chce też bronić PiSu który… moim zdaniem jednak też próbował…Ale przegrał! Przegrał tak jak rząd Olszewskiego, tak jak Macierewicz, tak jak Pani Profesor Pawłowicz. Tak jak polskie powstania… I niedługo , sprawiedliwie czy nie, zakończy .. i zejdzie ze sceny. (Ten rząd Pisu)
  Nie ma co żałować róż jak las płonie!
  Ten wyrok …to oznaka że i pozycja Niemiec jest bardzo słaba! Wyobrażacie sobie taki wyrok gdyby na miejscu Niemców byli … no, wiecie…wiecie , prawda? Wyobrażacie sobie WTEDY taki wyrok?
  TO BY BYŁO NIEMOŻLIWE!!! Przyznacie!
  A jednak Niemcy się ugieli!
  I z tego trzeba się cieszyć! Pal licho te śmieszne 20 tysięcy. Dlaczego Niemcy się nie postawili?
  Czy słaby coś może???
  Może tylko czekać … Oczywiście nie bezczynnie. Jak to kiedyś sformułowano? Czekać z bronią u nogi!
  Dlatego powinniśmy rozumieć dlaczego nasi politycy…dlaczego Ojciec Święty Benedykt …
  To się nazywa pragmatyzm.
  Wszystko ma mieć swój czas.
  Rozumieli to dobrze poznaniacy w … No!!!
  doceń 1
 • Gość
  29.12.2018 15:28
  Telewizja ZDF już zapowiedziała odwołanie od wyroku, gdyż – uwaga! – “sąd nie uwzględnił wystarczająco wolności sztuki”.
  Długo to może trwać?
  doceń 11

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama