Nowy numer 30/2021 Archiwum

Kantar Public: Zmalała przewaga Zjednoczonej Prawicy nad Koalicją Obywatelską

W wyborach do Sejmu Zjednoczona Prawica uzyskałaby 34 proc. głosów, 27 proc. uzyskałaby Koalicja Obywatelska a trzecie miejsce ex aequo przypadłoby Kukiz'15 i SLD (po 6 proc.) - wynika z grudniowego sondażu Kantar Public.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy (34 proc.) utrzymało się na takim samym poziomie, jak w listopadzie. Chęć oddania głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 27 proc. badanych. Jak podkreśla Kantar Public to jedyna partia, która uzyskała wzrost poparcia w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Wzrost notowań KO wynosi 3 punkty procentowe.

Na trzecim miejscu w badaniu z 6 proc. poparciem znalazły się Kukiz'15 (spadek o 3 punkty procentowe) i SLD (spadek o 1 punkt procentowy).

Poza Sejmem znalazłyby się PSL - 4 proc. (spadek o 1 punkt procentowy) oraz z 2 proc. poparciem partia Wolność i Partia Razem (oba ugrupowania uzyskały taki sam wynik, jak przed miesiącem). 1 proc. badanych wskazał "inną partię".

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 18 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

61 proc. Polaków zapowiedziało w grudniu, że planuje wziąć udział w wyborach, przy czym 25 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 36 proc. raczej przystąpiłoby do głosowania. Przeciwne stanowisko zadeklarowało 28 proc. respondentów: 15 proc. stwierdziło, że raczej by nie zagłosowało, a 13 proc. zdecydowanie by nie zagłosowało. Z kolei 11 proc. Polaków jeszcze nie zdecydowało, czy odda swój głos w wyborach.

Jak podkreśla Kantar Public, w porównaniu do listopadowego badania odnotowano spadek o 7 punktów proc. odsetek osób, które wybierają się na wybory.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 30 listopada - 11 grudnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1028 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=619 - osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach). Badanie przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama