Nowy numer 50/2018 Archiwum

Matka z kaplicy pod wieżą

„Przysiadła sobie tutaj, w przedsionku bazyliki Mariackiej, zawsze cicha, spokojna, dyskretna, macierzyńska. Nikomu nie przeszkadzała, każdemu pomagała” – mówił 50 lat temu kard. Stefan Wyszyński.

Pół wieku temu wraz z kard. Karolem Wojtyłą nałożył on papieskie korony na obraz Matki Bożej Częstochowskiej w bazylice Mariackiej w Krakowie. Uroczystość odbyła się 15 grudnia 1968 roku i zgromadziła takie tłumy, że prymas Polski i metropolita krakowski musieli wejść do bazyliki boczną bramą. Przez główne wejście nie dało się przecisnąć. Ludwika Birczyńska, mieszkająca tuż obok kościoła, która wraz z dziećmi brała udział w uroczystości koronacji, wspomina, że tak dużo ludzi w bazylice i przed nią, na Rynku Głównym, widziała później tylko raz – 16 października 1978 roku, wieczorem w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Kopia owiana legendą

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji