Odwołano spotkanie Jarosława Gowina z ambasador Mosbacher

Spotkanie wicepremiera ministra nauki Jarosława Gowina z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zostało odwołane - potwierdzili we wtorek PAP przedstawiciele biura prasowego resortu nauki. Nie komentowali okoliczności i powodów odwołania tego spotkania.

PAP poprosiła resort nauki o informację, czy rzeczywiście spotkanie wicepremiera Jarosława Gowina z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zostało odwołane. "Możemy jedynie potwierdzić, że spotkanie zostało odwołane. Nie wyznaczono daty. Nie komentujemy powodu, dla którego tak się stało" - poinformowali we wtorek po południu PAP przedstawiciele biura prasowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie poinformowali, która ze stron odwołała spotkanie. Jak zaznaczyli, Jarosław Gowin "jest na urlopie do końca tygodnia, to urlop od dawna planowany".

W poniedziałek tygodnik "Do Rzeczy", poinformował, że ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher przesłała na ręce premiera Mateusza Morawieckiego list komentujący polskie śledztwo ws. środowisk neonazistowskich w Polsce oraz materiału telewizji TVN na ten temat.

Jak informuje "Do Rzeczy", ambasador Mosbacher miała napisać w liście, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować - wypowiadanych publicznie przez polskich polityków - krytycznych słów pod adresem dziennikarzy stacji TVN, którzy zrealizowali materiał o funkcjonowaniu domniemanego nazistowskiego środowiska w Polsce. Mosbacher miała - według autora publikacji - napisać, że za niedopuszczalny uważa fakt, iż osoby publiczne podważają wiarygodność stacji TVN. W jej ocenie wyrażane przez polityków publicznie wątpliwości - co do rzetelności materiału - mają być atakami na "niezależnych dziennikarzy".

Jak dowiedział się tygodnik "Do Rzeczy", wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odwołał spotkanie z ambasador Mosbacher. Do rozmów miało dojść z inicjatywy ambasador. Według źródeł "Do Rzeczy", powodem odwołania spotkania była wypowiedź Mosbacher dotycząca ostrej reakcji amerykańskiego Kongresu w przypadku ewentualnego łamania wolności słowa w Polsce.

« 1 »