Nowy numer 14/2020 Archiwum

Niemcy: Do 2030 r. ok. 7 tys. parafii katolickich nie będzie miało duszpasterzy

Według raportu magazynu "Focus" dwa główne Kościoły chrześcijańskie w Niemczech w niedalekiej przyszłości staną w obliczu dramatycznego niedoboru kapłanów.

Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) ocenia, że do 2030 r. ok. 7 tys. parafii z obecnych 13, 5 tys. nie będzie miało duszpasterzy. "Taki rozwój sytuacji jest katastrofalny" - powiedział prezes ZdK Thomas Plernberg. "Nie będziemy w stanie utrzymać normalnych struktur, więc w przyszłości ludzie świeccy będą musieli podjąć znacznie więcej zadań niż dotychczas" - dodał.

Według raportu, Kościół ewangelicki w Niemczech (EKD) ma podobne problemy. Stowarzyszenie pastorów zakłada, że liczba obecnie ok. 21 tys. pastorów zmniejszy się o około jedną trzecią. W związku z tym do 2030 r. nie będzie można obsadzić także ok. 7 tys. ośrodków duszpasterskich. Szef stowarzyszenia ks. Andreas Kahnt uważa, że to "doprowadzi każdego pastora do granic możliwości wykonywania posługi a nawet więcej".

« 1 »

Polecamy

 • robak
  12.11.2018 17:49
  jest tylko jeden kościół tzn . katolicki - mowa o katolickim kościele w niemczech jest nieporozumieniem - ten kościol nie uznaje sakramentu spowiedzi oraz zezwala na przyjmowanie komunii świętej w staanie grzechu ciężkiego - taki kosciól upadnie chociażby nie wiem co wymyślono - jedynym ratrunkiem dla kościoła w niemczech jest powrót do przykazan kościelnych , jest powtórne nauczanie o grzechu o karze o szatanie no i łasce uświęcającej która pozwala na życie w pełnej łączności z B ogiem . pozdrawiam
  doceń 31
 • tomak
  12.11.2018 19:20
  Księży to nie będą mieli, ale za mają najbardziej "postępowych" kardynałów (Marx, Kasper) w całym świecie. To wystarczy. Kościołem niemieckim nie są w stanie skutecznie kierować, ale całym Kościołem jak najbardziej tak.
  doceń 18
 • mjc
  12.11.2018 20:24
  "Takich będziecie mieli kapłanów, jakich sobie wymodlicie". Polecam modlitwy za kapłanów. Za mojego proboszcza na przykład modlę się przy okazji jego urodzin. Mało?, ja wiem, Jezus mówił żebyśmy na modlitwach nie byli gadatliwy jak poganie, którzy myślą że jak dłużej będą się modlić to prędzej zostaną wysłuchani. Bóg i tak już przed modlitwą wie czego nam trzeba, więc moim zdaniem te parę razy do roku wystarczy. Na różańcu też modlimy się o powołania, także po prostu zachęcam do modlitw, a będzie dobrze, bo "gdybyście mieli wiarę jak ziarenko, to ..." ;-). Módlmy się i wierzmy zatem.
  doceń 12
 • 1julek
  12.11.2018 23:11
  Nie chodzi o ilość, ale o jakość (świętość). Na początku było tylko 12-tu i dali radę, pomimo, że 1 zdradził, inny się zaparł. Bramy piekielne Go (Kościoła) nie przemogą.
  doceń 11

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama