Nowy numer 46/2018 Archiwum

Stany na wyciągnięcie ręki

Od początku istnienia III RP dyskutujemy o zniesieniu wiz do USA. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko rozwiązania tego problemu jak dzisiaj.

Stawiam sobie za cel zniesienie wiz dla Polaków przed końcem mojej kadencji. Chciałabym, żeby stało się to w ciągu najbliższych 12–18 miesięcy – powiedziała Georgette Mosbacher w jednym z wywiadów. Nowa ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce dodała, że nie potrafi usprawiedliwić faktu nieobjęcia naszego kraju programem bezwizowym. W 2008 r. zamknięte drzwi do Visa ­Waiver Program stały się dla nas szczególnie upokarzającym doświadczeniem. Wówczas do grona kilkudziesięciu państw, których obywatele mogą swobodnie podróżować do USA, dołączyli nasi sąsiedzi: Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa i Estonia. Polska, najwierniejszy sojusznik Stanów Zjednoczonych w Europie, pozostała poza programem. Poczuliśmy się zepchnięci na margines.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji