Nowy numer 46/2018 Archiwum

Społeczna tkanka niepodległości

Co umożliwiło odrodzenie niepodległego państwa polskiego w 1918 r.? Jedni podkreślają znaczenie korzystnej dla Polski sytuacji międzynarodowej. Inni zwracają uwagę na rolę czynu zbrojnego. Wydaje się jednak, że należy wskazać jeszcze jeden czynnik. Było nim doskonale zorganizowane życie społeczne.

Przypomnijmy epizod, który doskonale ilustruje znaczenie tego czynnika. Była niedziela 17 listopada 1918 r. Wielkim wydarzeniem tego dnia w Warszawie stał się zorganizowany przez prawicę wielotysięczny pochód narodowy. Zachowało się wiele zdjęć z tej niecodziennej manifestacji patriotycznej. Kroczyła ona Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi.

Dostępne jest 4% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji