Nowy numer 46/2018 Archiwum

Pochwała lenistwa

To chyba nie będzie tekst motywujący. Choć czytając go, być może część z nas będzie czuła ulgę. Naukowcy z jednego z kanadyjskich uniwersytetów dowiedli, że nicnierobienie to naturalny i fizjologiczny stan naszego organizmu.

Chodzi o Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej. Przeprowadzono tam badania neurologiczne i z użyciem elektroencefalografu (EEG). Za jego pomocą sprawdzano, kiedy mózg podejmuje wysiłek wykonywania jakichś czynności. Na początku projektowania eksperymentu naukowcy zadali sobie pytanie o aktywność fizyczną ludzi. Dlaczego mimo namawiania społeczeństw, mimo wielu programów społecznych ludzie tak niechętnie się poruszają? Dlaczego tak trudno namówić nas do aktywności fizycznej? To bardzo ważna sprawa, bo niektórzy twierdzą, że brak ruchu jest bardziej szkodliwy niż palenie papierosów. Co do tego, że ruch jest podstawą zdrowego życia, nie ma żadnych wątpliwości. A skoro tak jest, dlaczego więcej się nie ruszamy?

Mózg nieaktywny

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji