Nowy numer 46/2018 Archiwum

Przesunięta granica

Prawo i Sprawiedliwość wygrało w 9 województwach, a rządzić będzie przynajmniej w 6. Dla partii Jarosława Kaczyńskiego największym sukcesem w wyborach samorządowych okazały się wyniki głosowania do sejmików oraz wygrana walka z PSL o wieś.

Wyniki z sejmików poprawiły nastroje wśród polityków PiS po klęsce Patryka Jakiego w Warszawie. PiS uzyskał 34 proc. głosów, co dało mu łącznie 254 mandaty. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) ma ich 194, Polskie Stronnictwo Ludowe – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a SLD Lewica Razem – 11. Prawo i Sprawiedliwość zyskało bezwzględną większość w 6 sejmikach: lubelskim, podkarpackim, łódzkim, małopolskim, podlaskim i świętokrzyskim. Koalicja Obywatelska bez wsparcia poradzi sobie na Pomorzu, a ze swoim tradycyjnym koalicjantem, PSL, prawdopodobnie wzmocni stan posiadania o kilka kolejnych województw. Ludowcy stracili Świętokrzyskie, jedyny region, w którym mieli samodzielną większość.

Na śmierć i życie

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji