Nowy numer 38/2023 Archiwum

Polacy z różnych krajów spotkali się na Modlitewnej Nocy Czuwania na Jasnej Górze

Polacy mieszkający m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Belgii uczestniczyli na Jasnej Górze w 33. Modlitewnej Nocy Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy. Modlili się za rodaków za granicą, rodziny doświadczone rozłąką oraz w intencji ojczyzny.

W spotkaniu, które odbywało się pod hasłem: "Z dala od kraju pamiętaj o Ojczyźnie - służ jej całą duszą" - uczestniczyło ponad 2 tys. osób - podało w sobotę biuro prasowe sanktuarium.

Na tegoroczne spotkanie do Częstochowy przyjechali Polacy głównie z USA, Niemiec, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Białorusi i Ukrainy. W czuwaniu uczestniczyli też m.in. duszpasterze polonijni i siostry misjonarki.

"Tegoroczna polonijna pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się w duchu patriotyzmu, umiłowania ojczyzny, w duchu troski o nasz kraj" - powiedział dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Migracyjnego w Poznaniu i organizator spotkania ks. Wiesław Wójcik.

"Głównym celem naszego przybycia jest to, aby poczuć tę duchową więź, a jednocześnie odbudować ten patriotyzm, który jest mocno zakorzeniony w naszych rodakach żyjących poza Polską, którzy nieustannie tęsknią, mimo że mieszkają tam wiele lat, to tęsknią do tych swoich małych ojczyzn tu, w ojczyźnie, w Polsce" - dodał.

Ksiądz podkreślił, że według najnowszych danych ponad 18 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszka poza granicami naszego kraju. Najwięcej z nich żyje w Stanach Zjednoczonych - około 10 mln i Niemczech - 2 mln.

W piątek wieczorem wierni uczestniczyli w modlitwie Apelu Jasnogórskiego. Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta msza święta, odprawiona o północy pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji łomżyńskiej Stanisława Stefanka.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast