Nowy numer 13/2020 Archiwum

Daniel Ange przekonuje synod do szkół ewangelizacji

Najlepszymi ewangelizatorami młodych są sami młodzi, którzy nie starają się ich do czegokolwiek przekonać, ale po prostu dzielą się swoim szczęściem – uważa ojciec Daniel Ange, założyciel międzynarodowych szkół ewangelizacji Młodzi i Światło. W tych dniach spotykał się on z uczestnikami Synodu Biskupów, aby zachęcić ich do podjęcia podczas zgromadzenia synodalnego tematyki szkół ewangelizacji.

O. Daniel Ange podkreśla, że Kościół bardzo potrzebuje takich kursów dla młodzieży. Zaznacza, że podobna praktyka roku poświęconego Bogu na progu dorosłości sprawdza się w innych religiach i wyznaniach. Mają ją buddyści, a także wiele wspólnot ewangelikalnych. Również w Kościele katolickim zdaje ona egzamin. Młodzi domagają się od nas Ewangelii – powiedział o. Daniel Ange.

"Coraz bardziej do mnie dociera, że nie powinniśmy się lękać głoszenia młodym Ewangelii z całym jej radykalizmem. Wielu z nich ma silne pragnienie radykalizmu. Wystarczy spojrzeć na Francuzów, którzy niekiedy już w wieku 14, 15 lat wyruszają na dżihad do Syrii czy Iraku. Kiedy pytasz ich, dlaczego to robią, odpowiadają: chcę iść do raju, bo powiedziano mi, że zabijając niewiernych pójdę do raju. Pragną raju i dla tego raju są w stanie sprostać wszelkiego rodzaju trudnościom. To wstrząsające. Gdyby tak spotkali młodych świadków prawdziwego raju, zmartwychwstania Jezusa, to by nie jechali zabijać niewiernych, lecz sami przyłączyliby się do jakiejś szkoły ewangelizacji. Trzeba odpowiedzieć na to pragnienie, które jest w młodych. Bo my często chcemy się do nich przymilać, mówimy: rób, co chcesz, Pan Bóg wszystkim przebacza… I w ten sposób młodzi odchodzą do sekt, do wspólnot ewngelikalnych, do islamistów. Bo młodzi chcą czegoś mocnego” - powiedział Radiu Watykańskiemu o. Daniel Ange.

O. Ange nawiązał też do niedawnych skandali seksualnych. Podkreślił, że Kościół musi być tu wzorem oczyszczenia. Zarazem jednak nie można się zgodzić na jakiekolwiek uogólnienia, bo byłoby to po prostu niesprawiedliwe i krzywdzące dla wielu wspaniałych księży. Musimy stale pamiętać, że skandale dotyczą niewielkiej mniejszości, a Kościół jest piękny, robi wiele wspaniałych rzeczy – przypomina o. Daniel Ange.

« 1 »

Polecamy

 • Adam
  17.10.2018 19:42
  Musimy nieustannie od siebie wymagać
  doceń 8
 • Słuchaj Izraelu !
  17.10.2018 19:52
  Synody, rozeznawania, wsłuchiwanie się, towarzyszenia, pitolenia, etc, etc. Usuńcie homoseksualistów z kapłaństwa i z zakonów. Nie dopuszczajcie ich do święceń zgodnie z dyrektywą BXVI. Weźcie się do modlitwy i do pracy. Przestańcie zmieniać prawo Boże z powodu zatwardziałości serc waszych i ludzi. Przestańcie interpretować Ewangelię według ducha tego świata. Trzcino kołysząca się na wietrze. Co miało być powiedziane i objawione, zostało powiedziane i objawione przez ostatnie 2000 lat, wystarczy!
  doceń 14
 • Andy
  18.10.2018 02:34
  Szkoła janczarów.
  doceń 0
 • Pleno
  18.10.2018 07:41
  Miałem okazję zanurzyć się w myśli o. Daniela, czytając wiele Jego książek. Uważam że tezy w nich zawarte są niezwykle aktualne. Ojcostwo jest darem i łaską, kochać to znaczy kształtować i wymagać. JPII poprzez całe życie, Stawiał poprzeczki, Wymagał Kształtując. Uważam, że obecny synod powinien uwrazliwiac, stawać wymagania aby dochowac wierności Jezusowi Chrystusowi a nie szukać furtek, po przejściu których :człowiek będzie zagubiony i osamotniony, nierzadko odarty z godności. Uczyć, nauczać świadectwem życia wiarą, milujac - kochac
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama