Nowy numer 21/2020 Archiwum

Odkryto najstarsze ludzkie szczątki na ziemiach polskich

Ile mają lat i do kogo należały? Są ponad dwukrotnie starsze niż dotychczasowe najstarsze znalezisko!

Jak dotąd najstarszymi ludzkimi szczątkami znalezionymi na terenie dzisiejszej Polski były odnalezione w jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej trzy zęby trzonowe. Ich wiek oceniano na mniej więcej 42-52 tys. lat.

Obecne znalezisko odkryte przez badaczy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest znacznie starsze. Według prof. Pawła Valde-Nowaka ma ok 115 tys. lat. To paliczki - kości z dłoni neandertalskiego dziecka w wieku ok 5-7 lat. Co ciekawe z przeprowadzonych niezależnie przez naukowców w Krakowie i Waszyngtonie badań wynika, że kości zostały przetrawione przez system trawienny dużego ptaka. To pierwsze tego typu znalezisko z czasów epoki lodowcowej.

Najprawdopodobniej dziecko zostało zaatakowane przez ptaka i częściowo skonsumowane. Inna wersja wydarzeń zakłada, że drapieżny ptak zjadł szczątki martwego już dziecka.

Do odkrycia doszło w Jaskini Ciemnej już kilka lat temu, jednak dopiero teraz, po wnikliwych analizach w czasie prac laboratoryjnych dostrzeżono, że należą do człowieka.

« 1 »
 • Gość
  15.10.2018 19:43
  Jeśli szczątki należą do ludzi to dlaczego zamieszczacie rysunek małp rzekomo podobnych do ludzi a mających stanowić "dowód" że człowiek pochodzi od małpy. Tylko teoria Darwina już dawno jest nieaktualna. Nie wszystkie zwierzęta podlegają ewolucji by przystosować się do zmian w środowisku naturalnym. Ponadto ewolucja często nie trwa milionów lat ale np tylko kilkadziesiąt. Co do człowieka to kim byłby dobry Bóg jeśli stworzyłby człowieka w celu życia wiecznego z Nim w raju a upokrzałby go pochodzeniem od zwierzęcia? Byłby potworem! Nie uważacie zwolennicy teorii ewolucji człowieka że bluźnicie przeciw Bogu? Jeśli Bóg z góry założyłby grzech człowieka to pochodzenie od zwierzęcia miałoby sens ale tak nie było! Więc po co ciągle te bluźniercze kłamstwa na łamach katolickiej gazety?
  doceń 3
 • Ara
  16.10.2018 12:22
  Po co funkcja komentowania skoro usuwa się komentarze które wyjaśniają co niektórym tu komentującym że nie uważali na lekcji biologii - a człowiek nie pochodzi od małpy bo znajduje się na innej równoległej gałęzi ewolucji. Jest cała masa dowodów na to. Natomiast na to co napisał komentujący wyżej nie ma żadnych dowodów.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama