Nowy numer 22/2020 Archiwum

Papież Paweł VI i abp Oscar Romero ogłoszeni świętymi

Papież Paweł VI i męczennik z Salwadoru arcybiskup Oscar Arnulfo Romero zostali w niedzielę ogłoszeni świętymi. Na mszę w Watykanie, w trakcie której papież Franciszek kanonizował siedmioro błogosławionych, przybyły tysiące ludzi z wielu krajów.

Na mszy na placu Świętego Piotra obecnych było kilkanaście oficjalnych delegacji państwowych. Przybyli prezydenci Włoch Sergio Mattarella i Salwadoru Salvador Sanchez Ceren. Była pielgrzymki z ojczyzny abpa Romero i tysiące wiernych z okolic Brescii na włoskiej północy, czyli ze stron papieża Montiniego.

Papież Paweł VI (Giovanni Battista Montini), urodzony w 1897 roku, stał na czele Kościoła w latach 1963-78. Dokończył obrady Soboru Watykańskiego II w 1965 r.

Jednym z najważniejszych dokumentów jego pontyfikatu jest encyklika „Humanae vitae” z 1968 roku na temat obrony życia. Odbył kilka podróży zagranicznych, w tym historyczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej w 1964 roku. Był też między innymi w Indiach, w portugalskiej Fatimie, a także w Libanie, Turcji, Ugandzie i Kolumbii, wygłosił przemówienie na forum Zgromadzenia Generalnego ONZ w Nowym Jorku.

W 1966 roku Paweł VI chciał pojechać do Częstochowy na uroczystości tysiąclecia chrztu Polski, jednak na jego wizytę nie zgodziły się władze PRL.

Kanonizowany został kilka tygodni po 40. rocznicy swojej śmierci (6 sierpnia 1978 roku w Castel Gandolfo). Proces beatyfikacyjny Pawła VI rozpoczął w 1993 roku Jan Paweł II.

W zbiorowej pamięci Włochów zapisała się też przyjaźń Pawła VI z politykiem chadecji, premierem Aldo Moro. Gdy Moro został porwany przez terrorystów z Czerwonych Brygad w 1978 roku, papież apelował o jego uwolnienie i był gotów zapłacić za niego okup.

Błogosławiony Oscar Arnulfo Romero urodził się w 1917 roku w Ciudad Barrios w górach Salwadoru. Był arcybiskupem stolicy tego kraju, San Salvadoru, obrońcą praw człowieka i ubogich. Od końca lat 70. gromadził dokumentację na temat łamania praw człowieka i zbrodni popełnionych przez prawicową juntę, rządzącą wówczas krajem. W 1979 roku zawiózł ją do Watykanu papieżowi Janowi Pawłowi II.

Hierarcha został zamordowany w San Salvadorze 24 marca 1980 roku, gdy odprawiał mszę w kaplicy. Zabił go szwadron śmierci dzień po jego apelu do wojska, aby zaprzestało strzelania do przeciwników politycznych.

W jego procesie beatyfikacyjnym, rozpoczętym w 1994 roku, pojawiły się trudności i opóźnienia, co część komentatorów interpretowała jako sprzeciw Watykanu wobec teologii wyzwolenia, z którą był utożsamiany.

Faktycznie proces został odblokowany przez papieża Franciszka. Abp Romero jako męczennik został ogłoszony błogosławionym w 2015 roku.

Pięcioro pozostałych nowych świętych to włoscy księża: opiekun ubogich i opuszczonych Francesco Spinelli (1853-1913) i Vincenzo Romano (1751-1831), kapłan potrzebujących, który niósł pomoc ludności okolic Neapolu po erupcji Wezuwiusza w 1794 r. oraz zmarły w wieku 19 lat włoski świecki, robotnik Nunzio Sulprizio(1817-1836).

Świętymi zostały też niemiecka zakonnica Maria Katarzyna Kasper (1820-98) – założycielka zgromadzenia niosącego pomoc biednym i imigrantom i zakonnica z Hiszpanii Nazaria Ignazia March Mesa (1889-1943).

 

« 1 »
 • rep
  15.10.2018 12:15
  @Banan, Wyjaśnienia wymagają powtarzające się oskarżenia o homoseksualizm nowego "świętego" - zobacz choćby Wikipedia wersja angielska. Wiernym należy się wyjaśnienie, czy oskarżenia o homoseksualizm są podstawne, czy też zostały wykluczone z ABSOLUTNĄ pewnością w trakcie procesu kanonizacyjnego, a wcześniej beatyfikacyjnego, czy też nie i czy po SW2 homoseksualiści mogą zostać ogłoszeni "świętymi" "koscioła soborowego".
 • rep
  15.10.2018 12:26
  Wikipedia, wersja angielska podaje w rozdziale "Plotki o homoseksualizmie i zaprzeczenia" następujące informacje:

  W 1976 roku Paweł VI stał się pierwszym papieżem w czasach nowożytnych, który zaprzeczył oskarżeniu o homoseksualizm. ... Roger Peyrefitte, który już w dwóch swoich książkach napisał, że Paweł VI miał długotrwały związek homoseksualny, powtórzył swoje zarzuty w wywiadzie dla francuskiego czasopisma gejowskiego, które po przedrukowaniu po włosku przyniosło plotki szerszej publiczności i wywołało zamieszanie. Powiedział, że papież był hipokrytą, który przez długi czas pozostawał w związku seksualnym z aktorem filmowym.[130][131][132] Szeroko rozpowszechnione plotki zidentyfikowały aktora jako Paolo Carliniego,[133], który miał niewielki udział w Audrey Hepburn film Roman Holiday (1953).... Podopieczni okresowo powracali na powierzchnię. W 1994 roku Franco Bellegrandi, były podkomisarz honorowy Watykanu i korespondent watykańskiej gazecie L'Osservatore Romano, twierdził, że Paul VI był szantażowany i awansował innych homoseksualistów na stanowiska władzy w Watykanie.[135] W 2006 roku gazeta L'Espresso potwierdziła w oparciu o prywatne dokumenty komendanta policji generała Giorgio Manesa, historię szantażu. Informuje, że premier Włoch Aldo Moro został poproszony o pomoc.
  doceń 1
 • Batrahe
  16.10.2018 14:15
  Piękne wydarzenie. Szkoda, że niektórych ludzi tak boli, ale może da im to do myślenia.
  doceń 0
 • światło
  18.10.2018 02:00
  warto sobie wziąść do serca słow św Pawła VI w Bombaju, w 1964 roku:
  Ta wizyta w Indiach jest spełnieniem długo pożądanego pragnienia. Wasza ziemia jest krainą starożytnej kultury, kolebką wielkich religii, ojczyzną narodu, który szukał Boga z nieustannym pragnieniem, w głębokiej medytacji i ciszy oraz w hymnach żarliwej modlitwy.
  Rzadko tę tęsknotę do Boga wyrażają słowa tak pełne ducha Adwentu, jak w słowach napisanych w waszych świętych księgach wiele wieków przed Chrystusem:
  "Od nierzeczywistego prowadzę mnie do rzeczywistości, od ciemności kieruję do światła, od śmierci prowadzę do nieśmiertelności" [Upaniszady: Brihadaranyaka, i].
  To jest modlitwa, która należy również do naszych czasów. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek powinien powstać z każdego ludzkiego serca. Ludzkość przechodzi głębokie przemiany i szuka podstawowych zasad i nowych sił, które doprowadzą ją do świata przyszłości.
  Twój kraj również wszedł w nową fazę swojej historii. I w tym okresie przejściowym ty również odczuwasz niepewność naszego wieku, kiedy zmieniają się tradycyjne porządki i wartości, a wszystkie wysiłki muszą być skoncentrowane na budowaniu przyszłości narodu, nie tylko na stabilnej podstawie materialnej, ale na silnej duchowości. podwaliny.
  Ty także jesteś zaangażowany
  Czy nie wszyscy jesteśmy jednymi w tej walce o lepszy świat, w tym wysiłku, aby udostępnić wszystkim ludziom te dobra, które są potrzebne do wypełnienia ich ludzkiego losu i żyć życiem godnym dzieci Bożych?
  Dlatego musimy zbliżyć się nie tylko za pomocą nowoczesnych środków komunikacji, prasy i radia, parowców i samolotów odrzutowych. Musimy zjednoczyć się z sercami, we wzajemnym zrozumieniu, szacunku i miłości.
  https://www.nytimes.com/1964/12/04/archives/text-of-popes-address-to-nonchristians-in-bombay.html
  warto takiego fragmenty tłumaczyć na polski
  ludzie tego potrzebują
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama