Nowy numer 42/2018 Archiwum

Matki docenione

Wprowadzenie matczynych emerytur to wyraz elementarnej sprawiedliwości, choć ich wysokość nie zachęci do posiadania potomstwa.

Do konsultacji trafił projekt ustawy wprowadzającej emerytury dla matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci. W niektórych sytuacjach obejmuje on także ojców. Rząd chce, aby nowe przepisy obowiązywały od stycznia 2019 r. Propozycja spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami środowisk prorodzinnych i z krytyką przeciwników rządu oraz prowadzonej przez niego polityki społecznej promującej rodzinę i dzietność.

Ochrona przed ubóstwem

Projekt „ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym” powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wysokość tego świadczenia ma wynosić równowartość najniższej emerytury. Obecnie to 1029,8 zł brutto, czyli 878,12 zł do ręki. W przypadku gdy osoba uprawniona do tego świadczenia już pobiera z ZUS lub z KRUS emeryturę mniejszą, niż ma wynosić „matczyna”, będzie ona podwyższana. Na przykład osoba, która obecnie otrzymuje emeryturę w wysokości 650 zł netto, dostanie o 228,12 zł netto więcej.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji