Nowy numer 22/2020 Archiwum

Patriarchat Ekumeniczny pozwoli na drugie małżeństwo duchownych

Święty Synod Patriarchatu Ekumenicznego postanowił, że zezwoli na drugie małżeństwo duchownych prawosławnych w przypadku owdowienia lub opuszczenia przez żonę - poinformowano na oficjalnym portalu Romfea.gr.

Decyzja ta jest uważana za historyczną w Kościele prawosławnym. Nie dotyczy ona wypadków, gdy duchowny zechce opuścić swoją małżonkę, aby poślubić inną kobietę. Podkreślono, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie, a biskup któremu on podlega prześle szczegółowe informacje na temat danego przypadku, które oceni Święty Synod Patriarchatu Ekumenicznego (odpowiednik konferencji episkopatu w Kościele obrządku łacińskiego).

Ponadto ceremonia ślubna drugiego małżeństwa duchownego ma się ograniczyć do prostej modlitwy odbywać się jedynie w ścisłym gronie rodzinnym. Oczekuje się, że w najbliższych dniach list w tej sprawie, zawierający szczegóły i wskazania wystosuje Patriarcha Ekumeniczny, Bartłomiej I.

« 1 »
 • Kościół Chrystusowy
  04.09.2018 23:47
  XIX Sobór Powszechny, Trydencki: Sesja XXIV (1563)

  Kan. 2. Gdyby ktoś mówił, że chrześcijanie mogą mieć jednocześnie wiele żon i że żadne prawo Boże tego nie zakazuje – niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych. (DH 1802, BF VII. 597)

  ***

  Kan. 5. Gdyby ktoś mówił, że węzeł małżeński może być rozwiązany z powodu herezji, uciążliwości pożycia lub ciągłej nieobecności małżonka – niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych. (DH 1805, BF VII. 600)

  ***

  Kan. 7. Jeśli ktoś twierdzi, że Kościół myli się, gdy głosił i głosi zgodnie z Ewangelią i Apostołów [Mk 10; 1 Kor 7], że węzeł małżeński nie może być rozwiązany z powodu cudzołóstwa jednego z małżonków i że żadna ze stron, nawet niewinna, która nie dała powodu do cudzołóstwa, nie może zawrzeć innego małżeństwa za życia drugiego małżonka, i że cudzołoży ten, kto opuściwszy cudzołożną żonę, weźmie sobie drugą, lub ta, która opuściwszy cudzołożnego męża, wyjdzie za innego – niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych. (DH 1807, BF VII. 602)
  doceń 9
 • Slezan
  05.09.2018 07:49
  Celibat księży katolickich to nie dogmant wiary tylko decyzja administracyjna hierarchii. Dlaczego niektórzy uświęcają rozporządzenia dyscyplinujące księży?
 • Slezan
  07.09.2018 15:48
  Aha, czyli "czarownice" też miały po prostu pecha...
 • Slezan
  10.09.2018 15:15
  Celibat to nie prawda wiary
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama