Nowy numer 42/2019 Archiwum

Abp Pierre: Nie wystarczy prawo, trzeba zmiany mentalności

W walce z nadużyciami w Kościele nie wystarczą tylko nowe normy prawne, trzeba zmiany mentalności i wspólnego działania na rzecz wykorzenienia tej zbrodni w Kościele. Wskazuje na to nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych komentując papieski list w sprawie nadużyć. Ojciec Święty wezwał w nim do modlitwy i pokuty za grzechy ludzi Kościoła.

Abp Christophe Pierre w rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla, że ofiary muszą mieć świadomość, że Kościół jest po ich stronie. Trzeba też uczynić wszystko, by podobne skandale nigdy więcej się już nie powtórzyły. „Kiedy słyszę o nadużyciach myślę przede wszystkim o cierpieniu ofiar”. „Skandale są dla mnie powodem bólu ponieważ kocham Kościół, całe życie mu służę, sam jestem kapłanem i znam wielu wspaniałych księży, którzy są uczciwi, przejrzyści i wiernie służą ludziom” – podkreśla abp Pierre.

„Na Ojcu Świętym spoczywa odpowiedzialność za Kościół w wymiarze światowym i wdzięczny mu jestem za ten list. Nam, pasterzom Papież przypomina, że naszym obowiązkiem jest prowadzenie całego ludu Bożego, ale i szczególne towarzyszenie tym, którzy są najbardziej bezbronni. Musimy zrobić wszystko, by dobrze wychowywać przyszłych księży i im nieustannie towarzyszyć, tak by stanęli na wysokości zadania, jakie jest im powierzone – mówi Radiu Watykańskiemu abp Pierre. – Wiemy, że misja kapłana ma naprawdę ogromne znaczenie. Kiedy dochodzi do nadużyć, trzeba zdecydowanie działać na wszelkich możliwych płaszczyznach, by temu zapobiec i ukarać winnych. Chciałbym podkreślić, że jako nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych każdego dnia widzę biskupów, kapłanów, zakonników, którzy są wspaniałymi świadkami Chrystusa, którzy oddają swe życie dla potrzebujących. To jest Kościół, który znam. Ważne jest, żeby o tym pamiętać, ponieważ większość księży, biskupów i ludzi świeckich jest naprawdę oddanych Kościołowi i są świadkami Ewangelii. ”

„Jedynie konfrontując się z naszym błędem wobec przestępstw, których ofiarą padli ci, których zobowiązani jesteśmy chronić, Kościół może wskrzesić kulturę życia tam, gdzie zapanowała kultura śmierci” – napisał przewodniczący amerykańskiego episkopatu dziękując Papieżowi za jego list. Kard. Daniel N. DiNardo zauważył, że Franciszek pisze jako pasterz, który wie, jak głęboko grzech niszczy życie. Wskazał, że jego słowa są dla całego Kościoła w USA wezwaniem do pokuty i modlitwy oraz podjęcia jeszcze bardziej zdecydowanych starań, by skandale z udziałem duchowych nigdy więcej nie miały już miejsca.

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich w specjalnym komunikacie stwierdziła, że jej członkowie czują się umocnieni listem Ojca Świętego do dalszego wprowadzania zdecydowanej polityki tolerancji zero i ukarania winnych nadużyć, zarówno tych, którzy się ich dopuszczają, jak i tych, którzy na różne sposoby je kryją. „Zasada zerowej tolerancji jest podstawowym wymogiem, by chronić przed nadużyciami teraz i w przyszłości” – podkreśla komisja. 

« 1 »

Zobacz także

 • Albert
  22.08.2018 08:45
  Cóż za dziwny trend mamy obecnie w Kościele! Wszystkim przeszkadza prawo. To jakieś promowanie złego. Przecież bez prawa jest nieład i zamęt. Mentalność nie ma tu nic do rzeczy. Jest ona następstwem wyboru postępowania.
  doceń 7
 • tomaszl
  22.08.2018 09:01
  Martwi mnie ta próba rozmywania odpowiedzialności i próba czynienia współodpowiedzialnym całego Ludu. Ofiarami zboczeńców są nie tylko molestowani, ale też wszyscy ci, którzy zaufali Kościołowi, którzy żyją wg nauki moralnej Kościoła. I dziś sie okazuje, ze mają pokutować, bo ktoś "przeoczył" problem.
  Efektem takiego podejścia i prób obrony hierarchi będzie dokładnie to co sie stało w Irlandii, czyli odrzucenie Kościoła przez katolików.

  Ciekawe jest też, że o wiele większa plaga czynienia zła, czyli choćby rozwody, aborcje i inne grzechy nie spotyka sie ani z takimi listami, ani też z wezwaniami do pokuty przez Lud. Choć te grzechy są czynione przez Lud i są o wiele częstsze niż skandale seksualne z udziałem księży.
  doceń 14
 • Zet
  22.08.2018 09:24
  Lars, o co jeszcze obwinisz św. Jana Pawła II? Naprawdę uważasz, że księży-sodomitów powstrzymałoby utrzymanie starych zapisów w prawie kanonicznym? Sądzisz, że tak zdeprawowany człowiek przejąłby się jakąś infamią a nawet wyrzuceniem ze stanu kapłańskiego? Albo jak ty sobie wyobrażasz konfiskatę mienia takiego człowieka? Kto miałby to robić i w jaki sposób? Toż przecież tacy kościelni "windykatorzy" natychmiast poszliby siedzieć za bezprawny (w sensie prawa cywilnego) zabór mienia. Prawo kościelne musiało być dostosowane do nowych warunków. Ale jak się ma w głowie wdrukowane, że SWII zniszczył Kościół, to się to uzasadnia nawet atakiem na jednego z największych świętych Kościoła, jakim jest JPII.
 • Skimmer
  22.08.2018 11:42
  Kościół przez lata nie rozwiązał tego problemu, zaczęła więc działać zasada kuli śnieżnej. Wrogowie jego są skrupulatni w naświetlaniu każdego przypadku i budowaniu narracji typu: pedofilia=KK, ksiądz=pedofil. Dotychczasowa taktyka tylko ich wzmacnia. Jest to działanie samobójcze, błąd hierarchii, której samej niestety nieobce były takie zachowania (niesławnej pamięci abp.Wesołowski).

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL