Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wróżki na bezrobociu?

Tylko pokazywanie niedorzeczności związanych z wróżbiarstwem daje realne, pozytywne skutki.

Kiedyś, gdy napisałam felieton o rumpologii (dla przypomnienia: przedziwna to „sztuka wróżenia” ze strefy, w której plecy tracą swoją szlachetną nazwę), otrzymałam wiele listów z prośbami, by o absurdzie wróżenia pisać częściej. Bo potrzeba, niestety, jest. Gdy napisałam o zjawisku nakładania chrzczonym (!) niemowlętom nitki kabały, pisali rodzice z całej Polski, że to absurdalna plaga, która dotyka wiele, również nominalnie wierzących, rodzin. I pytali państwo, co z tym robić, by szaleństwu powiedzieć stop. Co z tym robić? Mówić, mówić, wskazywać, reagować. Obśmiewać bez litości. Kropka.

I chyba faktycznie tylko regularne obśmiewanie, pokazywanie niedorzeczności związanych z wróżbiarstwem i innym bajaniem, zarówno w prasie, jak i w prywatnych rozmowach, ale i z ambon, faktycznie daje realne, pozytywne skutki. Okazuje się bowiem, że chociaż nadal gabinety wróżek oraz innych czarownic mają stałych klientów, to jednak globalnie spada zainteresowanie Polaków horoskopami i wróżbami. I pokazują to obiektywne badania. Oto CBOS przeprowadziło stosowne ankiety, z których wynika, że 12 lat temu horoskopy czytało 58 proc. osób, a obecnie robi to 45 procent. Dobra to tendencja, choć przecież nadal wielu Polaków próbuje dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości z bzdurnych wpisów w kolorowych pismach.

I uwaga (trochę z zażenowaniem): głównymi odbiorcami powyższych mądrości są kobiety: 55 proc. wobec 34 proc. mężczyzn. Zwykle są to osoby słabiej wykształcone i gorzej sytuowane, a bynajmniej nie jest pocieszające, że 57 proc. respondentów twierdzi, że „w ogóle nie przywiązuje wagi do czytanych treści”. I „jedynie” 3 proc. badanych „zawsze stosuje się do porad i zaleceń sformułowanych w horoskopach”. To po co w ogóle je czytać? I ciekawe, czy gdyby porada nakładała imperatyw skoku z 12. piętra, w celu pełnego życiowego odlotu, czytający wykonałby stosowną woltę.

Według badań również, nadal 11 proc. ankietowanych gotowych jest udać się do wróżbity po „poradę”, choć liczba klientów się zmniejsza. Tym samym „zawód” wróżki czy innej wiedźmy nie przejdzie w najbliższym czasie do kategorii „zawodów ginących”, ale być może chociaż część wróżek będzie musiała iść na wróżbiarskie bezrobocie. Czego im trzeba szczerze życzyć, jednocześnie życząc znalezienia uczciwej pracy. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej

Zobacz także

 • Awa
  09.08.2018 13:40
  Tam horoskopy,,,Teraz w modzie sa laleczki woodoo i szpileczki. Proszę zapytać pisarkę Nurowską i panią Holland.
  doceń 0
 • gość
  10.08.2018 10:05
  "Co z tym robić? Mówić, mówić, wskazywać, reagować. Obśmiewać bez litości. Kropka." Przed kropką zabrakło najważniejszego - MODLITWY...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji