Nowy numer 7/2019 Archiwum

Ukraina grozi zakazem wjazdu dla pełnomocnika rządu Węgier

Władze Ukrainy ostrzegły, że wydadzą zakaz wjazdu dla pełnomocnika rządu Węgier do spraw leżącego na ukraińskim terytorium Zakarpacia, jeśli Budapeszt nie wyjaśni, w jakim celu został on powołany i nie zostanie zmieniona nazwa jego funkcji.

„Jeśli nie będzie reakcji (Węgier), na jaką liczymy, jeśli nie otrzymamy wyczerpujących wyjaśnień i nie dojdzie do zmiany nazwy tego stanowiska, Ukraina będzie zmuszona do zdecydowanych działań, nie wyłączając zakazu wjazdu (dla pełnomocnika), chociaż nie chcielibyśmy tego” – oświadczył w piątek w wywiadzie dla gazety internetowej "Europejska Prawda" wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar.

W węgierskim rządzie istniało do niedawna stanowisko pełnomocnika ds. współpracy regionów przygranicznych na Węgrzech i Ukrainie. Teraz w jego miejsce powołano pełnomocnika, odpowiedzialnego za rozwój Zakarpacia oraz rozwój przedszkoli w Kotlinie Panońskiej. Funkcję tę pełnił i pełni Istvan Grezsa – wyjaśniła "Europejska Prawda".

Bondar powiedział, że Ukraina nie akceptuje ingerencji Węgier w jej sprawy wewnętrzne i ocenił, że działania Budapesztu są prowokacyjne. „Rozpatrujemy to jako jeszcze jeden krok w szeregu destrukcyjnych, prowokacyjnych działań ze strony Węgier (…)” – podkreślił.

W czwartek MSZ Ukrainy wezwało przedstawiciela ambasady Węgier, któremu wręczono notę protestu w związku z powołaniem pełnomocnika ds. Zakarpacia oraz wyrażono sprzeciw w związku z wypowiedziami premiera Węgier Viktora Orbana w kwestii Ukrainy.

MSZ zarzuciło Orbanowi, że jego poglądy w sprawie Ukrainy "odzwierciedlają poglądy" Rosji, a jego wypowiedzi na ten temat wyraźnie odbiegają od polityki Unii Europejskiej wobec Kijowa.

W sobotę Orban gościł w Baile Tusnad w Rumunii, regionie zamieszkanym przez węgierskich Szeklerów w Siedmiogrodzie. W wygłoszonym tam przemówieniu krytykował UE za sankcje wobec Rosji wprowadzone za zaanektowanie należącego do Ukrainy Krymu i mówił, że nie widzi Ukrainy w UE i NATO.

Stosunki ukraińsko-węgierskie zaostrzyły się w 2017 roku, gdy parlament w Kijowie przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. spotkania Komisji Ukraina-NATO.

 

« 1 »

Zobacz także

 • Kresy
  04.08.2018 07:56
  Ukraina ciagle z kims walczy. Do dzis z Polska o Kresy...teraz sie wziela za Wegry...Falszuje historie...gloryfikuje zbrodniarzy...UNA UPA Bandera...
  doceń 0
 • wujek_Olek
  04.08.2018 11:54
  "Jądro ciemności" to dzisiaj my, "zachód", IV. neoliberalna LBGTQIAZD...Rzesza z WASP na czele, sieje dookoła świata nieład, nędzę i śmierć, w imię wolności i demokracji. Ukraina jedną z jej ofiar, jak Jugosławia, Afganistan, Irak, Libia czy niemal Syria …
  doceń 0
 • KLIO
  04.08.2018 12:28
  Ukraina to państwo założone na straszliwych mordach i przemocy niewyobrażalnej w swym demonicznym bestialstwie (wpiszcie w wyszukiwarkę: lista tortur UPA - 362 i nie da się doczytać do końca). To państwo teraz gloryfikuje zbrodniarzy, a Polska, kraj ofiar, z racjonalnie niewytłumaczalnych powodów, nie chce tego dostrzegać. Nie da się budować dobrosąsiedzkich relacji na kłamstwie i przemilczeniach. Nasi rządzący powinni to w końcu zrozumieć, a nie majaczyć o buforze ze Wschodu...
  doceń 0
 • Lwowiak
  04.08.2018 23:35
  I ten nasz piekny polski Lwów...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL