Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zalogowani w Jezusie

Znasz swój PIN? - pytają saletyni. Złap zasięg! - podpowiadają jezuici. A kapucyni wyjaśniają error i reset, to grzech i pojednanie; upgrade - stary i nowy człowiek, a user friendly - wspólnota Kościoła. Na festiwalach mówią do młodych ich językiem.

Siostra robi blok
Na ubiegłorocznych Ignacjańskich Dniach Młodzieży w Starej Wsi jezuici zorganizowali dla młodych… ponad trzydzieści warsztatów. Tematyka? Filozofia, modlitwa, siatkówka, tańce z Bollywood. – Gdy chcesz skoczyć z dużej wysokości, czujesz strach – opowiada „parkourowiec” Kamil Radzik (parkour to pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najefektywniejszy i najprostszy sposób). – Jednak kiedy się na to odważysz, czujesz radość. Na tej samej zasadzie funkcjonuje zaufanie do Jezusa. – Jakie to rekolekcje... To jedynie wygłup – zarzuci ktoś postronny. Nic podobnego. Przed IDM-em odbywają się dziewięciodniowe dni skupienia oparte na duchowości św. Ignacego Loyoli. Niebawem jezuici znów zaproszą młodych do Starej Wsi. Tegoroczne hasło? „Złap zasięg”. Podobne spotkania organizują w Świętej Lipce na granicy Warmii i Mazur.

– Turniej siatkówki. Żar leje się z nieba, ale chłodny wiatr bałtycki robi swoje – wspomina ubiegłoroczną Górę Tabor we Władysławowie Kasia Cudzich z Krakowa. – Piasek wiruje, morze huczy i mieni się kolorami, a dwadzieścia drużyn zaciekle walczy o główną nagrodę. Chociaż z góry wiadomo, kto wygra. „Niebieska” siostra Gracjana, ksiądz Zbyszek i Marek oraz dwóch kleryków to ostrzy zawodnicy. Kilka dni wcześniej, w trakcie rozgrzewki, dookoła grających mnożą się spacerowicze i obserwatorzy zachodu słońca. – Patrz! Siostra zakonna! – dziwią się. Kamera idzie w ruch, bo jest co filmować. Siostrzyczka idzie jak burza. Górę Tabor organizują chrystusowcy. – Oprócz namiotów uczestników stoi także ogromny biały Namiot Spotkania – opowiada Kasia Cudzich. – Przez cały czas trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. W każdej chwili można skorzystać też z sakramentu pokuty. Tu odbywają się Eucharystie. Z wyjątkiem jednej: Msza na brzegu morza, poprzedzona „Drogą Światła” przez ulice Władysławowa i plażę, z pochodniami i śpiewem na ustach, to niecodzienne doświadczenie.

Ale festiwale!
Oferta spotkań dla młodych jest przeogromna. Na wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie na Norbertańskich Dniach Młodych można było zobaczyć spektakularne pokazy walk rycerskich. Na Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów (w komputerowym skrócie WEB) zagra hiphopowy Full Power Spirit i ostra Katolika Front, a w Kodniu na oblackim Festiwalu Życia młodzi posłuchają m.in. Wioli Brzezińskiej. Ruszający 12 sierpnia XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel w Osieku kusi jedynym w Polsce konkursem chórów i zespołów gospel. Co roku trwające do późnych godzin wieczornych koncerty gromadzą w Amfiteatrze Łąkowym blisko 30-tysięczną widownię, która w sposób bardzo żywiołowy reaguje na „czarną muzykę”. Tym razem przyjedzie świetna amerykańska grupa Destiny Praise. Swój udział zapowiedzieli też: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Deus Meus i popularny PIN. By wypromować festiwal, nie wystarczy już plakat. Większość spotkań reklamuje się na serwisie YouTube przez barwne, rozpędzone teledyski. Każda impreza ma swoją stronę internetową. Schemat spotkań jest podobny: modlitwa, warsztaty, Msza, spotkania w grupach. A wieczorem szaleństwo na koncercie. A między nimi pantomima, siatkówka i parkour. To pomaga młodym jeszcze lepiej „zalogować się w Jezusie”. Odkryć nowe oblicze wspólnoty Kościoła, która okazuje się „user friendly”.
« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza