Nowy numer 3/2021 Archiwum

Recenzje

KSIĄŻKI

Ojcowie radzą

Co w dzisiejszym świecie oznacza bycie mężczyzną i ojcem, gdy niektórzy kwestionują nawet potrzebę posiadania ojca? – pyta we wstępie do książki Brian Caulfield, redaktor strony internetowej Fathers for Good. O pomoc w odpowiedzi na to pytanie poprosił innych ojców, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami. Piszą o tym, jak godzą pracę zawodową z życiem rodzinnym, radzą, jak skutecznie dyscyplinować dzieci i jakie sporty mogą być pomocne w wychowaniu. Uczą też, jak pokonywać własne słabości, np. uzależnienie od pornografii. Sporo tu więc wskazówek – prostych i pożytecznych.

Szymon Babuchowski

Na linii frontu

Dokumentalna książka współpracownicy znakomitego brytyjskiego historyka Anthony’ego Beevora przedstawia mało znaną historię kobiet snajperek, które w sowieckiej armii walczyły z Niemcami. Był to fenomen na skalę światową. Kobiety w mundurach znajdowały się również w oddziałach innych armii, ale nie brały bezpośredniego udziału w walkach.

To dobrze udokumentowana opowieść, która nie pozostawia wątpliwości, jak naprawdę wyglądała ich sytuacja w Armii Czerwonej, gdzie często musiały walczyć „na dwa fronty”. Smutna, miejscami tragiczna opowieść, która powinna stać się obowiązkową lekturą radykalnych feministek.

Edward Kabiesz

PŁYTY

Dźwięki chwały

Już w trakcie pierwszego odsłuchiwania debiutanckiej płyty zespołu Play & Pray można zauważyć, że utwory wypływają z głębokiego spotkania z Bogiem. Muzycy zachęcają nimi do tańca i uwielbienia. Wielokrotnie słuchając płyty, wyobrażałem sobie króla Dawida, który chwali Boga. Dużym atutem zespołu jest różnorodność muzyczna. Oprócz dźwięków kojarzonych z muzyką worship artyści zafundowali słuchaczom sporą porcję brzmień elektronicznych, które dodają albumowi świeżości i nowoczesności. Płyta „Królestwo” potwierdza, że muzyka chrześcijańska z górnej półki może czerpać inspiracje z różnych gatunków.

Rafał Cempel

Letni koktajl

Nisko rozbujany bas, piano Rhodesa, przyjemna wiązka gitar. I głos (nie do podrobienia) Skye Edwards. Grupa Morcheeba krążkiem „Blaze away” wraca w stylu swoich największych przebojów sprzed 20 lat, jak „The sea” czy „Rome wasn’t built in a day”. „Sięgnęliśmy po wiele wpływów znanych z wczesnych nagrań Morcheeby – począwszy od bluesa z lat 50., rocka psychodelicznego z lat 60., dub reggae lat 70.” – wyznaje Ross Godfrey, założyciel i producent zespołu. Album ukazał się tuż przed wakacjami. To muzyczny koktajl – lekki, acz z charakterem – w sam raz na lato.

Piotr Sacha

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także