Nowy numer 2/2021 Archiwum

Odnaleziono wrak okrętu z 200 tonami złota na pokładzie

Co stanie się z zatopionym skarbem?

Krążownik pancerny "Dmitrij Donskoj" to rosyjski okręt, który brał udział w wojnie z Japonią na wodach Pacyfiku. Japońska flota zatopiła go 113 lat temu - w maju 1905 roku w okolicach koreańskiej wyspy Ullung-do, po tym, jak załoga odmówiła wydania jednostki w ręce wroga. Rosyjscy marynarze przewozili wówczas na pokładzie niezwykle cenny ładunek - ponad 5 tysięcy skrzynek ze złotem przeznaczonym na żołd dla wojskowych. Już wtedy ładunek wart był fortunę, dziś jego wartośc szacuje się na ok 110-130 miliardów dolarów. 

Dmitrii Donskoi (1905 shipwreck found) offshore from South Korea - BBC News - 18th July 2018
Mark 1333
Okręt został odnaleziony przez koreańską firmę Shinil Group na głębokości ponad 430 m. Operacja jego wydobycia ma być przeprowadzona jesienią, przy współpracy specjalistów z Kanady i Wielkiej Brytanii. Co stanie się z odzyskanym złotem? Połowa ma trafić z powrotem do Rosji, 10 proc. zostanie przeznaczona na promocję turystyki na wyspie Ullung-do,a resztą najprawdopodobniej podzielą się znalazcy.

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także