Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowa metoda walki z Alzheimerem?

Fale ultradźwiękowe zastosowane do całego mózgu poprawiają funkcje poznawcze u myszy z warunkami symulującymi otępienie naczyniowe i chorobę Alzheimera. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Tohoku w Japonii sugerują, że ten rodzaj terapii może również pomóc ludziom.

Zespół kierowany przez kardiologa Hiroaki Shimokawę odkrył, że zastosowanie ultradźwięków o małej intensywności (tzw. LIPUS) do całego mózgu myszy poprawiło tworzenie się naczyń krwionośnych i regenerację komórek nerwowych bez wyraźnych skutków ubocznych.

- Terapia LIPUS jest nieinwazyjną fizjoterapią, która może być stosowana u pacjentów w podeszłym wieku wysokiego ryzyka bez konieczności operacji lub znieczulenia, i może być stosowana wielokrotnie - mówi Shimokawa.

Demencja dotyka około 50 milionów ludzi na całym świecie, a każdego roku pojawia się 10 milionów nowych przypadków. Obecnie nie ma dostępnych i skutecznych metod leczenia demencji lub choroby Alzheimera.

Naukowcy stwierdzili, że zaburzenia funkcji poznawczych znacząco poprawiły się u myszy z warunkami podobnymi do otępienia naczyniowego i choroby Alzheimera, gdy LIPUS był podawany do całego mózgu trzy razy dziennie przez 20 minut za każdym razem. Myszy z otępieniem naczyniowym otrzymywały leczenie w pierwszym, trzecim i piątym dniu po procedurze chirurgicznej, która ograniczyła dopływ krwi do mózgu. Myszy ze stanem symulującym chorobę Alzheimera u ludzi otrzymały 11 kuracji LIPUS przez okres trzech miesięcy.

Naukowcy podsumowują, że ich badania, opublikowane niedawno w czasopiśmie "Brain Stimulation", dostarczają pierwszych dowodów eksperymentalnych, że terapia poprzez zastosowanie ultradźwięków o małej intensywności (LIPUS) do całego mózgu znacznie poprawia dysfunkcje poznawcze bez poważnych skutków ubocznych.

Pierwsze próby kliniczne mające na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa leczenia metodą LIPUS już trwają.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama