Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Mówi się, że zielona herbata ma wiele pozytywnych skutków dla zdrowia. Badacze z Uniwersytetu w Bazylei jakiś czas temu udowodnili, że wyciąg z zielonej herbaty poprawia funkcje poznawcze, w szczególności pamięć roboczą. Wyniki szwajcarskich badań są obiecujące. Być może zielona herbata będzie w stanie pomóc w leczeniu demencji. 

Zespoły badawcze prof. Christofa Beglingera ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei i prof. Stefana Borgwardta z Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu odkryły, że wyciąg z zielonej herbaty zwiększa efektywną łączność mózgu, co oznacza przyczynowy wpływ, jaki jeden obszar mózgu wywiera na inne. Ten wpływ powoduje, że poprawia się wydajność poznawcza: badani znacznie lepiej sobie radzą w zadaniach związanych z pamięcią roboczą po przyjęciu ekstraktu z zielonej herbaty.

Ochotnicy, przed przystąpieniem do badań, otrzymali napój z ekstraktem z zielonej herbaty. Następnie naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób wpłynęło to na aktywność mózgu u mężczyzn przy użyciu rezonansu magnetycznego (MRI). Badanie MRI wykazało zwiększoną łączność pomiędzy płatem ciemieniowym i czołową korą mózgu. "Nasze odkrycia sugerują, że zielona herbata może zwiększyć krótkoterminową plastyczność synaptyczną mózgu" - mówi Borgwardt.

Wyniki badań są na tyle obiecujące, że być może zielona herbata będzie w stanie pomóc w leczeniu zaburzeń neuropsychiatrycznych, takich jak demencja. 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama