Nowy numer 8/2019 Archiwum

Są wyniesionymi do chwały ołtarzy po kamedułach pierwszymi Polakami

Po śmierci Andrzeja, Benedykt opowiadał o cnotach i umartwieniach mistrza. Benedykt zginął śmiercią męczeńską. Według legendy orzeł przez cały rok pilnował jego ciała.

Według tekstu z 1064 r., napisanego przez węgierskiego biskupa Maurusa, św. Andrzej Świerad (Andrzej Żurawek) pochodził z Polski. Około roku 997 lub 998 wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru św. Hipolita na górze Zabór koło Nitry. Następnie przeniósł się do pustelni w pobliżu klasztoru, gdzie zasłynął z surowej pokuty. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Benedykt był uczniem Andrzeja Świerada. Po śmierci swojego mistrza pozostał na jego miejscu. 


 

Ikonografia przedstawia zwykle obu świętych razem. Wiele ich wizerunków można zobaczyć w kościołach na Słowacji. Część relikwii św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta znajduje się w katedrze w Ostrzychomiu na Węgrzech.

« 1 »

Zobacz także

  • Gość
    13.07.2018 09:21
    Modlitwy do św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta: http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/swieci_modl.htm
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL