To jest rozmowa o Bożej miłości, przebaczeniu i błogosławieństwie w najciemniejszej depresji.
Jak wciągnąć zdeklarowanego pustelnika w rozmowę rzekę? To mogło udać się tylko Marcinowi Jakimowiczowi! Dziennikarz „Gościa Niedzielnego” i ojciec Rafał Kogut, franciszkanin o duszy eremity i charyzmatyka, wdali się w przyjacielską i pełną prostoty rozmowę. Owocem ich spotkania jest książka „Z Jezusem dasz radę”, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa „Zacheusz”. „Zawsze, kiedy spotka się dwóch Bożych »wariatów«, musi powstać z tego jakieś dobro” – napisał w przedmowie do książki Rafał Cempel. Dziennikarz i franciszkanin rozmawiają o Bogu, który zawsze wysłuchuje modlitw, uzdrawia i jest autorem takich scenariuszy na życie człowieka, których nie napisałby nawet David Lynch.
„Z Jezusem dasz radę” – to ulubiona dewiza ojca Rafała. „Duch Święty mi to jakoś szczególnie wpisał w serce, kształtując mnie w pustelni”. Do tej pustelni Pan Bóg prowadził franciszkanina przez gwar świata, aktywne duszpasterstwo. Pomimo że w Polsce nie było tradycji eremów, ojciec Rafał poprosił przełożonych o zgodę na takie życie. W Jaworzynce powstała franciszkańska pustelnia, dom modlitwy. „Czas spędzony w pustelni był najpiękniejszym okresem mojego życia (...). Napełniałem się Jezusem i wiedziałem, że nie mogę tego zostawić dla siebie” – wspomina zakonnik.
Dziś ojciec Rafał jest aktywnym ewangelizatorem, rekolekcjonistą i spowiednikiem wielu osób. Głosi Jezusa Miłosiernego przestępcom osadzonym w więzieniach, małżeństwom na skraju rozbicia, chorym na oddziałach onkologicznych. „Co można powiedzieć dzieciom, którym po chemioterapii wypadły włosy?” – pyta Marcin Jakimowicz. „Ja mówiłem im o Bożej miłości” – odpowiada ojciec Rafał. „Mówiłem też, że mogą prosić Jezusa: Uzdrów, ulecz... (...). Moim zadaniem jest głosić słowo Boże i dawać świadectwo, ja mam siać, a owoce to nie moja sprawa (...). Wierzę, że to się dzieje, bo nie ma modlitwy niewysłuchanej”.
Dziennikarz działu „Kościół”
Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.
Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się