Nowy numer 8/2019 Archiwum

Dwie gwiazdy w klepsydrze

Mgławica Klepsydra jest jednym z bardziej znanych obrazów kosmosu.

Niebieskozielone „oko”, czarny środek i dwa czerwone okręgi wyglądają tak nierzeczywiście, że aż trudno uwierzyć, iż taki obiekt rzeczywiście istnieje.

Polscy astronomowie, wykorzystując jeden z największych na świecie teleskopów optycznych, SALT, pokazali, że w samym środku Mgławicy Klepsydra (MyCn18) znajduje się układ podwójny, czyli dwie gwiazdy, które obiegają się co około 18 dni. Z obserwacji wynika także, że masy tych gwiazd wynoszą 0,6 i 0,19 mas Słońca.

Mgławice takie jak ta, choć nazywa się je planetarnymi, z planetami nie mają nic wspólnego. Powstają, gdy swój żywot kończy średniej wielkości gwiazda. Teleskop SALT (South African Large Telescope) znajduje się w RPA i jest największym teleskopem optycznym na Ziemi. Jego główne zwierciadło ma średnicę 11 metrów. Bez tak dużego teleskopu nie udałoby się zaobserwować dwóch, stosunkowo małych obiektów poruszających się blisko siebie. Mgławica Klepsydra znajduje się 8 tys. lat świetlnych od nas. •

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji