Nowy numer 28/2018 Archiwum

Oskarżeni o ludobójstwo

Ksiądz Wenceslas Munyeshyaka czekał na sprawiedliwość 23 lata. Miał zatem więcej szczęścia niż niektórzy inni rwandyjscy duchowni.

Jego matka należała do Tutsich, ale po ojcu ks. Munyeshyaka jest członkiem plemienia Hutu. W 1994 r. miał 35 lat i posługiwał w kościele pw. Świętej Rodziny w Kigali. Wiosną tegoż roku w Rwandzie eksplodował konflikt etniczny. Trwał on w zasadzie od rewolucji z 1959 r. i sprawił, że wielu Tutsich musiało opuścić kraj. W obozach dla uchodźców dorastało wielu członków tego plemienia, w tym Paul Kagame, który w 1987 r. utworzył w Ugandzie Rwandyjski Front Patriotyczny (RPF). W 1990 r. RPF wszczął wojnę domową i rzezie osób z plemienia Hutu. Po kilku latach podpisano porozumienie, ale w kwietniu 1994 r. zestrzelony został samolot z prezydentem Juvénalem Habyarimaną na pokładzie. Dla Hutu był to sygnał do ataku. Ich bojownicy uderzyli na Tutsich i w ciągu 100 dni w okrutny sposób wymordowali ok. 800 tys. z nich. Siły RPF powstrzymały bojówki i rozpoczęły rzezie odwetowe. Paul Kagame (wówczas generał), człowiek, który zakończył ludobójstwo, został ministrem obrony i faktycznym władcą kraju. W 2000 r. objął funkcję prezydenta i sprawuje ją do dziś.

Ksiądz w kamizelce kuloodpornej

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł
 • Jacek
  08.07.2018 17:33
  Bardzo słaby artykuł. Godny raczej jako komentarz do "Wiadomości". Fragment " Chodził w kamizelce kuloodpornej, niektórzy twierdzą, że również z pistoletem" nieźle koresponduje z załączonym zdjęciem... Zamiast opisywać "szczęście" ks. Munyeshaka w starciu z wymiarem sprawiedliwości może autor przytoczyłby relacje ocalałych przez niego uczestników rzezi? Czy naprawdę (jak piszą niektórzy Kościół) nie stanął na gruncie Ewangelii?
  doceń 0
 • Józef K.
  09.07.2018 23:16
  Bardzo stronniczy artykuł próbuje przedstawić ludobójstwo w Rwandzie, jako międzyplemienną wojnę. Hutu mordowali , ale Tutsi także mordowali. To tak jakby napisać o Wołyniu : Ukraińcy mordowali, ale Polacy także mordowali.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji