Nowy numer 28/2018 Archiwum

Szanujemy pracę nauczycieli

O likwidacji gimnazjów i płacach nauczycieli mówi minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Bogumił Łoziński: Związek Nauczycielstwa Polskiego wystawił minister edukacji za miniony rok szkolny jedynkę, Pani ocenia się na czwórkę. Skąd ta rozbieżność?

Min. Anna Zalewska: W ZNP jest tradycja wystawiania ocen ministrom edukacji, moi poprzednicy też otrzymywali cenzurki. Rozbieżność w ocenie wynika z tego, że ja posługuję się faktami. Dużo wyższą ocenę niż sobie wystawiam samorządowcom, kuratorom, którzy wdrażali reformę, jak również dyrektorom i nauczycielom.

Jakie są fakty na Pani korzyść?

Zwiększenie nakładów na edukację i pensje nauczycieli. Po raz pierwszy od 2012 r. rozpoczęliśmy cykl podwyżek. W ciągu roku i dziewięciu miesięcy nauczyciele otrzymają o 15,8 proc. większą pensję. Na poziomie nauczyciela dyplomowanego będzie to ok. tysiąca złotych. Po drugie, od pierwszego września rozpoczynamy specjalny program rozwoju zawodowego dla nauczycieli dyplomowanych. Gdy w ciągu trzech lat spełnią odpowiednie kryteria i otrzymają ocenę wyróżniającą, dostaną dodatkowe 500 zł do pensji. Po trzecie, jestem ministrem edukacji, który obniżył pensum nauczyciela. Moi poprzednicy zwiększyli je o dwie godziny, tzw. godziny karciane.

Było dużo obaw, że likwidacja gimnazjów spowoduje chaos organizacyjny. Czy miała Pani sygnały, że dochodzi do takich sytuacji?

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł
  • Education
    06.07.2018 11:56
    Przypomnę, że Pani minister zapowiadała również likwidację darmowych godz. KN, tylko że ja nadal jestem zmuszana do prowadzenia bezpłatnych zajęć dodatkowych. Podręczniki są bezpłatne dla ucznia a n- l płaci wydawnictwu za ksiàżki i przewodnik. Podwyżka kwietniowa tak mała że niektórzy jej nie zauważyli. Po co wyprawka 300+ Skoro podręczniki i ćwiczenia są darmowe dla uczniów. O jakim szacunku ze strony ministerstwa wobec nauczycieli można mówić jeśli ministerstwo przygotowało taką ocenę pracy co 3 lata i ciągle dodaje się kolejnych obowiązków? Co to za szkoła w której rządzą dzieci i rodzice a nl nie może postaeić oceny 1 za brak zadania.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji