Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pozwól mi dać ci uśmiech

– Tu sztuka naiwna była zawsze. Tu spotykała się Grupa Janowska, Ociepka szukał kamienia filozoficznego, a Majewski kręcił swego „Angelusa” – mówi Monika Paca-Bros, organizatorka największego festiwalu sztuki naiwnej w Europie.

Prowadzona przez panią Monikę Galeria Szyb Wilson na terenie dawnego szybu kopalni „Wieczorek” w Katowicach od dziesięciu lat gromadzi artystów z całego świata. W tym roku krajem przewodnim festiwalu, trwającego od 8 czerwca do 10 sierpnia, jest Australia. – Chcemy przybliżać najdalsze strony, pokazywać różne kultury, od Afryki, przez obie Ameryki i Azję, po Oceanię. Sztuka naiwna Australii, na której koncentrujemy się tym razem, jest niezwykle różnorodna, bardzo szczera i pozbawiona kanonów, jakie obowiązują w Europie – podkreśla twórczyni festiwalu. Pierwsza edycja Art Naif miała miejsce w 2008 roku. Obecna – jedenasta – zgromadziła blisko 1900 prac ponad 300 artystów z 42 krajów. To największa powierzchnia wystawowa dla tej sztuki w Europie. Obok malarstwa są także: rzeźba, ceramika i kilka instalacji. – W zeszłym roku odwiedziło nas ponad 30 tys. osób. To sztuka dla każdego, pozytywna, prosta, bezpretensjonalna – podkreśla Monika Paca-Bros.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy