Nowy numer 8/2019 Archiwum

USA i Korea Płd. zawieszą najbliższe manewry wojskowe

USA i Korea Płd. uzgodniły zawieszenie kolejnych, planowanych na sierpień, manewrów wojskowych - poinformował w poniedziałek anonimowy przedstawiciel rządu USA cytowany przez agencję Reutera.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders potwierdziła w poniedziałek ,że USA i Korea Południowa zawieszą od sierpnia wspólne manewry wojskowe i będą tak postępować tak długo jak Korea Północna "będzie działać w dobrej wierze".

Oficjalny komunikat Pentagonu w tej sprawie ma być opublikowany w najbliższych dniach.

Według Reutera wspomniany funkcjonariusz oświadczył, zastrzegając sobie anonimowość, że kolejne manewry "Ulchi Freedom Guardian" zostaną zawieszone, zgodnie z zapowiedzią prezydenta USA Donalda Trumpa złożoną po spotkaniu na szczycie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Wcześniej informację o odroczeniu manewrów "Ulchi Freedom Guardian" podało południowokoreańskie ministerstwo obrony. Zastrzegło jednak, że decyzja nie dotyczy innych wspólnych manewrów; oba kraje mają prowadzić konsultacie w tej sprawie.

Prezydent Trump zapowiedział po niedawnym spotkaniu z Kim Dzong Unem w Singapurze, że zakończone zostaną "gry wojenne" sił zbrojnych USA i Korei Południowej, które określił jako "kosztowne i prowokacyjne".

Komentatorzy podkreślali, że wypowiedź ta zaskoczyła sojuszników USA i była interpretowana jako duże ustępstwo pod adresem Pjongjagu, który od dawna protestował przeciwko tym manewrom.

W ub. roku w manewrach "Ulchi Freedom Guardian" uczestniczyło 17,5 tys. żołnierzy USA i ponad 50 tys. żołnierzy Korei Południowej. Manewry te polegały głównie na symulacjach komputerowych. Tylko niewielka ich część polegała na ćwiczeniach w terenie z wykorzystaniem pojazdów pancernych i samolotów bojowych.

« 1 »

Zobacz także

  • jamci
    19.06.2018 12:40
    Obawiam się fałszywego pokoju. Ksiądz kard. Burke, uważa, że - wobec globalnej apostazji - być może żyjemy w czasach ostatecznych.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL