Nowy numer 12/2019 Archiwum

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w niemal całym kraju

W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla trzynastu województw. Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zasadach bezpieczeństwa w trakcie burzy.

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i podkarpackim.

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubelskiego.

RCB przypomina, by w czasie burzy nie wychodzić z domu, jeśli to nie jest konieczne, zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie, odłączyć od prądu sprzęt domowy. W przypadku jazdy autem należy zaparkować w miejscu z dala od drzew. Osoby znajdujące się w górach powinny jak najszybciej zejść ze szczytu.

RCB radzi również, by w trakcie burzy unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynymi w okolicy masztami i drzewami, a także unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby znajdujące się w wodzie powinny jak najszybciej wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

W razie zauważenia niebezpiecznego zdarzenia należy powiadomić służby dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • albert
    03.06.2018 09:56
    W ciągu roku na świecie do atmosfery jest emitowane co najmniej 21 bln m3 pary wodnej, oprócz tej wyparowanej naturalnie, przez spalanie gazu i innych węglowodorów. Powoduje to większą wilgotność powietrza, a to powoduje zwiększenie ciężaru właściwego powietrza, a więc gwałtowne wahania ciśnienia. Powoduje także większą pojemność cieplną powietrza, co jest przyczyną nagłych nawałnic i gradobicia, przez zderzanie się mas powietrza o różnej temperaturze. Zawilgocenie powietrza sprzyja rozwijaniu się różnych szkodliwych grzybów i roznoszeniu różnych chorób, a to z kolei zmusza rolników i sadowników do większego stosowania różnych chemikaliów w uprawach. Spalanie węglowodorów powoduje trwałe wypalanie tlenu z atmosfery i wiele innych ujemnych skutków, jako wzmożenie efektu cieplarnianego i blokadę promieni słonecznych, co ogranicza fotosyntezę w roślinach. No ale to wszystko nic, bo liczy się tylko kasa biznesu naftowo-gazowego.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL