Nowy numer 14/2020 Archiwum

Abp Głódź: trzeba pamiętać, że jesteśmy przedmurzem chrześcijaństwa

Metropolita gdański wygłosił homilię przy okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

"I niech wciąż pozostanie Gdańsk i ojczyzna nasza bastionem wiary i ziemią nadziei, ziemią Chrystusa i jego matki. I niech wciąż będzie ziemią błogosławieństw, skąd powiał wiatr ducha" - zaapelował hierarcha.

Abp mówił, że dziś można "odnieść wrażenie odbierając przekaz medialny, że ojczyzna nasza jakby cierpi na niedosyt dobra".

"Gdy wracają nasi rodacy z Afryki, Madagaskaru, z krajów azjatyckich, Syrii, Libanu, Indii dokonują porównań i mówią: +jak piękna jest Polska, jak piękna jest ojczyzna nasza+ od Bałtyku po gór szczyty. A jednak odnosimy często wrażenie, że cierpi na niedosyt dobra. Gdzie? Szczególnie w życiu publicznym, społecznym i obywatelskim. Więcej: przeradza się nieraz w jakieś swoiste znerwicowanie, jakiś hałas, targowisko zwady, zarzutów i wzajemnych oskarżeń. Jakbyśmy jeszcze nie wyrośli z tej walki, której mieliśmy dość przez 50 lat" - mówił metropolita.

Zwrócił uwagę, że "zamiast szlachetnego sporu, te spory zamieniają się w takie wilcze kąsanie". "W miejsce argumentów i racji, jednostronne argumenty negacji. A negacja nic dobrego zrodzić nie może. Negacja rodzi negację. Zamiast radości sukcesu, który przynosi dobro narodowi, to dotykamy jakiejś satysfakcji z niepowodzeń, nawet radości, że coś się nie wiedzie. I nawet działanie przeciw dobru. I można mnożyć te przeciwieństwa, ale nie pora i nie czas ku temu" - zaznaczył.

"Można ukazywać jątrzące rany na tkance polskiego życia i można dociekać przyczyn takiego stanu rzeczy. Ale trzeba nam, bracia i siostry, spoglądać w serce ojczyzny, przedrzeć się przez tę skorupę swoistą znikczemnienia, duchowej małości, regresu wartości, a dojrzeć rzeczywistość i rzeczywisty obraz. Rzeczywistość taką, która nie jest manipulowana i kreowana, przystrzygana na różne okazje, a niekiedy lukrowana. Ileż można odnaleźć znaków dobra, odpowiedzialności, szacunku, trwały nurt miłości do naszej polskiej ojczyzny, do tego wielkiego wiana przeszłości, otrzymanego od ojców" - podkreślił abp Głódź.

Tegoroczne uroczystości Bożego Ciała w Gdańsku rozpoczęła msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po nabożeństwie tradycyjna procesja przeszła ulicami Starego Miasta do Bazyliki św. Brygidy, gdzie na placu przy ostatnim ołtarzu abp Głódź wygłosił homilię. W uroczystości uczestniczyły m.in. Cappella Gedanensis oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

« 1 »

Polecamy

  • Teoretyk
    31.05.2018 17:07
    Problem w tym , iż jako Naród jesteśmy totalnie ogłupieni i ogłupiani coraz bardziej przez media i szkolnictwo. Większość ludzi (prawie wszyscy prawdę powiedziawszy) patrząc na ten gorszący, jątrzący polityczny teatr marionetek PiS , PO etc, nie rozumie co się naprawdę dzieje na świecie i o co chodzi. Ale czuje że coś jest nie tak i że oszukują. I „szemrze” mówiąc starym językiem biblijnym Wójka Jakuba Rozumiem iż Kościół nie bardzo wie jak się zachować w tej sytuacji (o grozie i beznadziejnośći sytuacji świadczy desperacka decyzja Benedykta XVI ), Czujemy już na karku groźne irlandzkie memento. To ostatni bastion chrześcijaństwa przed nami! Oto padł!!! MY BĘDZIEMY NASTĘPNI W KOLEJCE!!! Czy zagłaskiwać groże sytuacji tak jak to zda się robi Jego Eminencja czy też bić w dzwony i szańce szykować?
    Czy istnieje jakiś sposób na obudzenie ducha chrześcijańskiego czy trzeba czekać NA COŚ zewnętrznego jak zdaje się sugerować postawa Ojca Świętego Benedykta XVI?
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane