Nowy numer 13/2020 Archiwum

Kwietne dywany trafią na listę UNESCO?

Spycimierska tradycja znalazła się już na liście krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Spycimierz to niewielka parafia diecezji włocławskiej, położona niedaleko Uniejowa w centralnej Polsce. Już od ponad 200 lat w miejscowości istnieje tradycja układania kwietnych dywanów na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Cała trasa to ponad kilometr kwietnych kobierców.

14 lutego 2018 r. minister kultury Piotr Gliński wpisał „Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stało się to na wniosek Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i dotychczasowego proboszcza parafii ks. Wojciecha Kaźmierczaka.

Dla stowarzyszenia jest to pierwszy etap podejmowanych działań. Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” wraz z włoskimi stowarzyszeniami kwiatowymi „Infioritalia” przy poparciu burmistrza gminy Uniejów Józefa Kaczmarka rozpoczęło intensywne starania o wpisanie Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na listę niematerialnego dziedzictwa światowego UNESCO.

Oficjalnie działanie to zostało potwierdzone na walnym zebraniu „Infioritalia” w Rieti we Włoszech, w którym uczestniczyli przedstawiciele Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i gminy Uniejów z jej burmistrzem. Od roku, zarówno prezes stowarzyszenia Maria Pełka, jak i ówczesny proboszcz parafii Spycimierz ks. Wojciech Kaźmierczak, są członkami włoskiej „Infioritalii”.

Spycimierz, ze swoimi kwietnymi dywanami, może przejść do historii, jako pierwszy polski projekt wpisany na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na światowej liście materialnych skarbów jest tylko 15 pozycji z Polski, listę dziedzictwa niematerialnego ma szansę otworzyć Spycimierz.

Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek podkreśla, że „celem jest znalezienie się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. "Spycimierz to miejscowość, której mieszkańcy mają ogromną miłość do kwiatów. Od kilku lat staramy się tak prowadzić inwestycje, aby zachęcić turystów do odwiedzania Spycimierza przez cały rok, a nie tylko w dzień Bożego Ciała" - mówi.

Kwiaty niemal od zawsze wpisane były w obchody Bożego Ciała. „Spycimierski dywan kwiatowy” liczący około kilometra długości usypywany jest z kolorowych płatków oraz całych kwiatów ogrodowych i polnych. Praca nad jego przygotowaniem jest zadaniem angażującym całą społeczność spycimierskiej parafii liczącą niewiele ponad 600 osób.

Każdego roku do Spycimierza na Boże Ciało przyjeżdżają tłumy wiernych z całej Polski. Przez tę małą miejscowość w dzień Bożego Ciała potrafi przewinąć się nawet 40 tysięcy osób.

Ks. Kaźmierczak z podziwem opowiada o pracy parafian ze Spycimierza, którzy ubierają trasę procesji Bożego Ciała w kwietne dywany. Wskazuje, że jej przygotowanie jest bardzo pracochłonne, rozpoczyna się już kilka dni przed uroczystością zbieraniem kwiatów z pól, łąk i ogrodów, z których zostaną ułożone kwietne kobierce. Układanie dywanów rozpoczyna się w samą uroczystość, w czwartek ok. godziny 10.

"Projektantami dekoracji oraz ich wykonawcami są parafianie spycimierscy, którzy pracują do godzin popołudniowych, by na szarych drogach codziennego użytku usypać wzorzyste kobierce, po których przejdzie uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem" - podkreśla proboszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • Max
    31.05.2018 15:32
    W Niemczech takie dywany to też już piękna tradycja. Jestem zaskoczony, że tutaj w Polsce też takie coś
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama