Nowy numer 42/2019 Archiwum

Módlmy się za Irlandię

W najbliższy piątek, czyli 25 maja Irlandczycy wezmą udział w referendum które może doprowadzić do legalizacji aborcji. Czy Irlandia stanie się kolejnym krajem, w którym w majestacie prawa zabija się niewinnych?

Tzw. ósma poprawka irlandzkiej konstytucji chroni prawo do życia nienarodzonych. Mówi ona, że „państwo uznaje prawo do życia nienarodzonych, z należytym uwzględnieniem równego prawa do życia matki” i prawnie gwarantuje szacunek, obronę i egzekwowanie prawa do życia nienarodzonych (artykuł 40.3.3). Piątkowe referendum zdecyduje, czy ta poprawka zostanie zniesiona i zastąpiona sformułowaniem: „Przepisy mogą regulować prawo do przerwania ciąży”. Na ulicach, w prasie, w Internecie w Irlandii trwa walka o życie. Plakaty z napisem „Yes” oznaczają głos za zmianą, czyli „nie” dla życia nienarodzonych. „No” oznacza „tak” dla życia. Nie wiem, kto o tym decydował (pewnie ci, którzy chcą prawa do aborcji), ale wizerunkowo obrońcy życia są już w gorszej sytuacji. Gromadzą się pod hasłem „NO”, czyli “nie”, a przecież to oni są na "tak" wobec życia. I matki, i dziecka.

Módlmy się za Irlandię   Irlandia - kampania przed referendum ws. aborcji AIDAN CRAWLEY /PAP/EPA

Jak napisała mi z Irlandii Clodagh Gallagher („The Life Institute”), jedna z osób zaangażowanych w obronę życia, „jeśli zagłosujemy na tak, będziemy pierwszym krajem na świecie, który usunie prawo do życia nienarodzonych i zastąpi je konstytucyjnym prawem zabijania. Inne kraje, które dokonały legalizacji aborcji, nie zaszły jednak tak daleko, by wpisać w konstytucję prawo człowieka do zabijania nienarodzonych. Jeśli utrzymamy ósmą poprawkę, będziemy domagać się lepszego wsparcia dla kobiet w nieplanowanych ciążach, aby mogły czuć się kochane, szanowane i wspierane. Ciąża i macierzyństwo zostały w ostatnim czasie stygmatyzowane we współczesnej Irlandii, a nawet w wielu częściach świata”.

Rząd irlandzki już przygotował projekt ustawy, która przewiduje aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży. Trudno nie zgodzić się z abp. Diarmuidem Martinem, prymasem Irlandii, który stwierdził niedawno, że odrzucenie ósmej poprawki „może okazać się nieodwracalnym punktem zwrotnym dla kraju”. Niewątpliwie, jeśli w nadchodzącym referendum Irlandczycy zagłosują za zniesieniem prawnej ochrony  życia, to będzie to gorzki symbol, kropka nad i w gwałtownym procesie sekularyzacji Zielonej Wyspy. Ojciec prof. Vincent Twomey SVD, znany i ceniony irlandzki teolog, zwrócił uwagę, że wyniki referendum będą miały swoje konsekwencje nie tylko dla samej Irlandii, ale i dla świata, zwłaszcza dla tych krajów, które walczą o prawną ochronę  życia nienarodzonych.

Przygotowując się do podróży do Irlandii, aby z bliska relacjonować przebieg referendum, sięgnąłem do irlandzkiej Konstytucji. Uderzyła mnie jej preambuła. Zaczyna się tak: „W Imię Najświętszej Trójcy, z której jest wszelka władza i do której, jako naszego ostatecznego celu, należy odnosić wszystkie czyny zarówno ludzi, jak i państwa. My, lud Éire (Irlandii), pokornie uznając wszystkie nasze zobowiązania wobec naszego Boskiego Pana, Jezusa Chrystusa, który podtrzymywał naszych ojców przez stulecia prób, z wdzięcznością wspominając ich bohaterską i niestrudzoną walkę o odzyskanie należnej niepodległości naszego Narodu, i starając się promować dobro wspólne, z należytym przestrzeganiem roztropności, sprawiedliwości i miłosierdzia, aby zapewnić godność i wolność jednostki, prawdziwy porządek społeczny, jedność naszego kraju i zgodę z innymi narodami…”.

Piękny tekst, prawda? Czy imię Boga może być wzywane przed prawem, które zezwoli na zabijanie niewinnych? Warto w piątek pomodlić się za Irlandczyków, aby nawiązując do swych wielkich tradycji w starciu z cywilizacją śmierci opowiedzieli się za niepodległością i wolnością swoich najmłodszych obywateli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • gość
  22.05.2018 19:01
  Specjalna modlitwa, aby powstrzymać aborcję w Irlandii podyktowana przez Maryję w jednym z objawień:

  O Matko Ocalenia,
  Módl się za Twoje dzieci w Irlandii, aby zapobiec
  Zadawaniu nam nikczemnych aktów aborcji.
  Chroń ten pobożny naród przed zatapianiem głębiej w rozpaczy
  Z ciemności, która przykrywa nasz kraj.

  Uwolnij nas od złego, który chce zniszczyć Twoje dzieci mające się jeszcze narodzić.
  Módl się, żeby przywódcy tam mieli odwagę, aby wysłuchać tych, którzy kochają Twojego Syna,
  Tak żeby postąpili oni zgodnie z naukami Naszego Pana Jezusa Chrystusa.
  Amen.
  doceń 3
 • Piotr
  22.05.2018 22:15
  Irlandia, podobnie jak inne zachodnie kraje jest już "ugotowana". Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, gdzie wiara katolicka jest jeszcze żywa. Brońmy jej i rozwijajmy ją!
 • ciekawy
  23.05.2018 18:41
  Ciekawe czy Irlandia modli się za Polskę?
 • hrabia
  24.05.2018 17:54
  A moze warto napisac kilka slow prawdy o tzw. pralniach magdalenek. Irlandia do niedawno nalezala do Kosciola. Wladze tego kraju byly totalnie podporzadkowane instutucji Kosciola katolickiego, wiec wszelkie przejawy dazace do uwolnienia sie spod koscielnego "buta" beda torpedowane przez koscielne media, a Anglia ktora zerwala z Watykanem dobrze na tym wyszla i stala sie najwieksza potega na swiecie, malo tego- jezyk angielski wyparl koscielna lacine i stal sie jezykiem uniwersalnym. Sukces Anglia zawsze but sola w oku Kosciola, ale bylo to mozliwe tylko dlatego, ze Anglia zrywajac z Watykanem nie zerwala z Bogiem i oparla swoja wiare na fundamencie Pisma Swietego
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL