Nowy numer 32/2020 Archiwum

Włochy: Odkryto zaginione dzieło Seneki Starszego

"Jest to pozytywny znak, jak stworzyć system, który może doprowadzić do takich wyników i staje się zachętą do dalszych badań".

Badaczka  z Uniwersytetu Federico II w Neapolu Valeria Piano odkryła zaginione dzieło Seneki Starszego. Tekst powiela dzieło poświęcone rzymskiej historii od końca wojen domowych do śmierci Tyberiusza.

Początkowo myślano, że papirus o numerze 1067 z Ercolano (miasto i gmina we Włoszech, w prowincji Neapol), który odkryto podczas wykopalisk, był oracją polityczną Lucjusza Manliusza Torkwatusa. Jak się okazało jest częścią utraconych dzieł Seneki zwanego Starszym (pochodził z Kordoby, urodził się około 55 r.p. Chr., zmarł ok. 39 r.p. Chr.). 

Do tej pory nie było żadnej bezpośredniej wzmianki w tradycji rękopiśmiennej o dziele Historiae ab initio bellorum civilium Seneki Starszego. Praca wykonana przez Valerię Piano, polegająca na zebraniu i skatalogowaniu pozostałości, opłaciła się. Badania i analizy przeprowadzone na szesnastu utworach, pod kątem ich treści i obliczeń chronologicznych, doprowadziły do przypisania autora tego historyczno-politycznego dzieła, które dotyczy pierwszych dziesięcioleci księstwa Augusta i Tyberiusza (27 r. p. Chr. - 37 r.).

Swoje zadowolenie wyraziła dyrektorka generalna bibliotek i instytucji kulturalnych Paoli Passarelli: "Jest to pozytywny znak, jak stworzyć system, który może doprowadzić do takich wyników i staje się zachętą do dalszych badań".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama